fbpx

Wiosenna kosmetyka dachu

Myśl o nadejściu wiosny cieszy chyba wszystkich bez wyjątku. Jednak topniejący śnieg może odsłonić niemiłe niespodzianki, w tym zniszczenia, które w trakcie zimowych miesięcy wyrządził na naszym dachu śnieg i mróz. Warto więc z początkiem wiosny pomyśleć o generalnym przeglądzie połaci i wykonaniu niezbędnych napraw – dzięki temu dach bez większych problemów przejdzie przez wiosenne deszcze, intensywne letnie burze oraz następny chłodny sezon. Koszt napraw dekarskich zależeć będzie w znacznej mierze od jakości materiałów, z których został zbudowany dach.

Gdy skończy się zima, warto zrobić szczegółowy przegląd nawet najlepiej zaprojektowanego i zbudowanego dachu. Drobne usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować, by nie zdążyły przerodzić się w przyczyny rozszczelnienia dachu, bo to już bardzo poważny problem – może na przykład spowodować zniszczenie elewacji domu i być powodem zawilgocenia poddasza – radzi Dariusz Nowicki właściciel firmy dekarskiej należącej do Opolskiego Stowarzyszenia Dekarzy Blacharzy i Cieśli. W najlepszej sytuacji są właściciele domów pokrytych dachówkami ceramicznymi oraz cementowymi (np. Braas i RuppCeramika), które są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i zwykle wymagają niewiele zabiegów konserwacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że całościowemu przeglądowi dachu podlega nie tylko jego pokrycie, ale także orynnowanie, obróbka komina, kosze, naroża oraz lukarny. Właśnie te elementy są szczególnie narażone na wnikanie zanieczyszczeń i działanie warunków atmosferycznych, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia pokrycia dachowego. Przy sprawdzaniu stanu orynnowania możemy natknąć się na piach, liście i gałęzie wewnątrz jego elementów, które będą blokowały przepływ wody. Pozostawienie zatorów w rynnach może grozić zawilgoceniem ścian, trwałym uszkodzeniem elementów orynnowania czy nawet uszkodzeniem konstrukcji dachowej w okapie.
Okresowy przegląd dachu najlepiej zlecić tej samej ekipie, która dany dach wykonywała, gdyż ona najlepiej zna elementy jego konstrukcji, w tym także te, które wymagają większej uwagi. Z tego powodu już na etapie budowy dachu najlepiej pomyśleć o sprawdzonej ekipie dekarskiej, która będzie w stanie zagwarantować wykonywanie okresowych przeglądów dachu. Jest to tym bardziej ważne, im bardziej skomplikowaną formę będzie miał nasz dach – zwraca uwagę Dariusz Nowicki.

Foto: Po zimie szczególnie ważna jest konserwacja orynnowania. fot. Braas

E.G.
na podst. mat. Monier
Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner