Wieści z rynku warzyw

Coraz droższe pomidory na giełdach, wzrost podaży krajowych ogórków, duże zainteresowanie kapustą pekińską i słaba jakość kapusty z kopców – to najświeższe wieści z rynków hurtowych, jak podaje fresh-market.pl

Drugi tydzień marca rozpoczął się kolejną zwyżką cen importowanych pomidorów. Na rynku hurtowym w Broniszach dominują pomidory hiszpańskie. W poniedziałek dostępne były w zasadzie tylko te wielkości G (odpowiednik polski – BB). Ich cena kształtowała się na poziomie 52 – 53 zł/karton 6 kg. To o minimum 6 zł na kartonie więcej w relacji tydzień do tygodnia. Mniejszych pomidorów nie sprowadzano, były zbyt drogie przy wciąż nie najlepszej jakości.

Krajowe ogórki szklarniowe powoli tanieją. W poniedziałek, na giełdzie w Broniszach, za ogórki długie płacono w hurcie 9 zł/kg, a za ogórki krótkie płacono 9,80 zł/kg. To 0,20 – 0,50 zł/kg mniej niż w ubiegłym tygodniu. Obniżka jest wynikiem powolnego wzrostu podaży rodzimych ogórków na rynku.

Kapusta pekińska dobrze się sprzedaje. Chętnych nie brakuje i w kraju i za granicą. Co prawda duże zapasy pekinki” sprawiają, iż cena wędruje w górę bardzo wolno. W pierwszym tygodniu marca ceny pozostawały stabilne na poziomie 1,50 – 1,80 zł/kg (wliczając karton) za dobrej jakości, zieloną kapustę. Jednak w minionym tygodniu dał się zaobserwować wzrost sprzedaży kapusty pekińskiej, zarówno na rynek rosyjski, jak i niemiecki. O ile te tendencja się utrzyma, można się spodziewać, iż cena kapusty w drugim tygodniu marca może ruszyć w górę.

Na rynek trafia obecnie więcej białej kapusty. Było cieplej i pojawiło się dużo kapusty z kopców. Wzrost podaży poskutkował obniżką cen skupu w wielu firmach. W piątek skupowano kapustę już od 0,60 zł/kg. Jednak jakość towaru z kopców nie jest najlepsza i sporo firm zdecydowało się utrzymać ceny na poziomie 0,80 – 0,90 zł/kg, ale tylko za towar z chłodni. Tylko taka kapusta nadaje się do eksportu i do sieci handlowych.
Źródło: fresh-market.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności