Wieś bez leków

Na wsi zaczyna brakować podstawowych leków. Kłopotów z wizytą u lekarza na razie nie ma, ale są już z wykupieniem lekarstw. W każdej gminie wprawdzie działa punkt apteczny, ale dostępne są tam zazwyczaj tylko leki, które powinny znajdować się w każdej podręcznej apteczce. Natomiast, po lekarstwa ,,na poważniejsze choroby” trzeba jechać do miasta, co szczególnie teraz, w okresie pandemii dla wielu starszych mieszkańców wsi stanowi nie lada problem.

Codziennie muszę połykać garść leków i nie są to tylko witaminy. Jak się skończą, trudno mi będzie wykupić receptę. Nie posiadam samochodu, a dzieci rozjechały się po świecie. Nie będzie miał mi kto z miasta przywieźć. Sama boję się jechać autobusem, bo w mieście łatwiej zarazić się koronawirusem, a ta zaraza w moim wieku jest bardzo niebezpieczna – żali się 72-letnia Janina z gminy Dąbrowice w łódzkim.

Dostrzegając ten, szczególnie dla ludzi starszych duży problem, Związek Gmin Wiejskich RP apeluje do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o wprowadzenie w trybie pilnym w punkach aptecznych pełnej dostępności lekarstw o kategorii Rx z wyłączeniem substancji psychotropowych i narkotycznych przynajmniej na czas trwania epidemii.

To właśnie w gminach wiejskich i małych miasteczkach ulokowane są punkty apteczne. Ich funkcjonowanie w normalnych czasach jest istotnym wsparciem systemu ochrony zdrowia, realizowanym przede wszystkim przez POZ-ety. Stanowią też znaczną wyrękę dla osób starszych. Ponieważ asortyment medykamentów dostępnych w punktach aptecznych jest naturalnie ograniczony, zmusza to szereg pacjentów do podróży do aptek miejskich. Ze względu na coraz to ostrzejsze ograniczenia w zakresie przemieszczania się ludności oraz drastycznie ograniczony transport publiczny, dostęp do aptek z pełnym asortymentem leków dla wielu ludzi mieszkających w oddalonych wsiach staje się problematyczny, wręcz niemożliwy. Dochodzi do tego także bojaźń o zdrowie i infekcję wśród osób starszych. Stąd nasz apel o czasowe rozszerzenie asortymentu leków dostępnych w punktach aptecznych nabiera szczególnego znaczenia – uzasadnia Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący ZGW RP.

Autor: Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności