Wieprzowina nadal w impasie; brak perspektyw na poprawę

Świnia

Nadal nie mamy dobrych wiadomości dla hodowców trzody chlewnej. Wprawdzie ceny się ustabilizowały , ale za to na bardzo niskim poziomie. Rolnicy nadal sprzedaje tuczniki poniżej kosztów produkcji, które stale rosną. Obecnie  w skupach  producenci za dostarczony żywiec wieprzowy  mogą otrzymać od 3 do 4,10 złotych za kilogram. Oznacza to, ze nadal do każdej sprzedanej świni trzeba dokładać.

Według Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa notowany od września spadek cen jest efektem wykrycia ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń w Niemczech i brakiem możliwości eksportu wieprzowiny do Chin, co skutkuje pozostaniem nadwyżek tego asortymentu na rynku unijnym.

Krajowy związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej prognozuje , że do końca roku nie można spodziewać się dużych zmian na rynku.

Wprawdzie resort rolnictwa pod choinkę hodowcom sprawił prezent w postaci wsparcia dla cyklu otwartego, ale nadal jest to kropla w morzu potrzeb.

Dlatego nadal przyszłość hodowli trzody  w naszym kraju pozostaje wielka niewiadomą  Z jednej strony mamy ASF, a drugiej obostrzenia spowodowane pandemią koronowirusa. Co będzie dalej nawet najstarsi w tym kraju górale nie wiedzą , a co dopiero ma powiedzieć nowy szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  stawiający dopiero pierwsze kroki w administracji rolnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności