fbpx

Wielkopolski Rolnik Roku 2008

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku został ustanowiony przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w 2001 roku. Celem konkursu jest promocja najbardziej przedsiębiorczych rolników wielkopolskich, osiągających wyniki plasujące ich w europejskiej czołówce. To już ósma edycja konkursu, podczas którego przyznano 10 tytułów Wielkopolski Rolnik Roku, a tym samym statuetek Siewcy”.”

W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy rolnicy z Wielkopolski – producenci: rolniczych surowców i żywności nie przetworzonej oraz przetworzonej, warzyw, owoców i roślin ozdobnych, materiału hodowlanego i zarodowego, materiału siewnego i szkółkarskiego, wikliny, trzciny, roślin leczniczych i innych,Ponadto osoby prowadzące działalność agroturystyczną, które spełniają warunki efektywnego gospodarowania, przy jak najmniejszej uciążliwości dla środowiska naturalnego.
Przedmiotem oceny członków Kapituły Konkursu podczas wizytacji gospodarstw są: poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizacja gospodarstwa i racjonalność wyposażenia, możliwe do oceny efekty ekonomiczne, ochrona środowiska, estetyka obejścia, ogólna ocena kandydata.

Oto laureaci tegorocznej edycji Konkursu:
Eugeniusz Andrzejczak
Laureat jest dyrektorem Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Dłoni w powiecie rawickim, należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na powierzchni 635 hektarów uprawia się m.in. zboża, buraki cukrowe, soję, rośliny paszowe oraz prowadzi hodowlę bydła mlecznego i opasowego.W oborze znajduje się 185 krów mlecznych o średniej wydajności od jednej sztuki 9 tys. litrów mleka. System udojowy przewodowy – stanowiskowy gwarantuje pełną higienę pozyskiwanego mleka.

Maciej Gramowski
Prezes Zarządu Spółki Agro-Danmis” w Bukowcu w powiecie chodzieskim. Spółka posiada gospodarstwa rolne o powierzchni 421 hektarów, specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Na uwagę zasługuje hodowla kóz rasy “Polska biała szlachetna” i Alpejska. Pogłowie wynosi 1700 kóz, w tym 1200 dojnych. Mleko kozie w ilości 2 milionów litrów rocznie przetwarzane jest na miejscu we własnej, nowoczesnej przetwórni. Od kilku lat w gospodarstwie rozwija się także hodowlę bydła mlecznego rasy Montbeliarde, której mleko charakteryzuje się znakomitymi parametrami szczególnie do produkcji serów. Obecne pogłowie to 145 krów dojnych o średniej wydajności mleka ponad 7 tys. litrów.

Marek Kantarowski
Wraz z żoną Alicją, synem Robertem i córką Magdaleną oraz matką Jadwigą gospodaruje w miejscowości Izabelin w powiecie konińskim. Gospodarstwo o powierzchni 75 hektarów specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Warunki przyrodnicze – 44 hektary łąk, stanowią bardzo dobrą podstawę do takiego kierunku gospodarowania. 70 krów dojnych o średniej wydajności od jednej sztuki 8500 litrów mleka rocznie, to podstawa egzystencji tego gospodarstwa.

Dariusz Kraszkiewicz
Wraz z małżonką Ewą, ich córkami Aleksandrą i Anną z mężem Michałem Warszawskim oraz rodzicami prowadzi gospodarstwo rolno – warzywne w miejscowości Czajków w powiecie kaliskim. Na powierzchni 38 hektarów uprawia się kapustę i ogórki oraz pszenicę. Gospodarstwo posiada własną nowoczesną kwaszarnię na 1000 ton kapusty, 400 ton ogórków z zapleczem produkcyjnym, obejmującym m.in. paczkowarnię z agregatem do próżniowego paczkowania kapusty i ogórków.

Zbigniew Krzywda
Wraz z żoną Lidią, babcią Marianną, rodzicami, siostrą Agatą oraz córkami Klaudią i Dominiką. Gospodarstwo o powierzchni 41 hektarów w miejscowości Aleksandria w powiecie kaliskim specjalizuje się w hodowli zarodowej trzody chlewnej, średni stan macior rasy PBZ w roku wynosi 50 sztuk, a ilość odchowanych prosiąt od maciory średnio rocznie 25 sztuk. Mięsność wyhodowanych tuczników, dochodzi do 58%.

Janusz Maćkowiak
Wraz z żoną Urszula i synem Nikodemem z żoną Karoliną i ich dziećmi prowadzi gospodarstwo rodzinne w miejscowości Zakrzewo w powiecie rawickim. Uprawy polowe (pszenica ozima i jara, rzepak ozimy, jęczmień jary, buraki cukrowe, łubin, owies, i kukurydza na ziarno) pokrywają w 75-ciu procentach zapotrzebowanie na paszę dla trzody chlewnej liczącej ponad 3,5 tys. sztuk rocznie.

Jerzy Mazur
Doktor inżynier, dyrektor Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Przybrodzie w powiecie poznańskim należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Głównym kierunkiem działalności gospodarstwa jest sadownictwo (50 hektarów) i uprawy polowe koło 300 ha (zboża, rzepak i buraki cukrowe) oraz produkcja mleka – 100 krów dojnych o średniej wydajności 8 tys. litrów mleka rocznie od jednej krowy. Produkcja sadownicza oparta jest głównie na nasadzeniach jabłoni – około 200 odmian oraz innych gatunków drzew i krzewów owocowych uprawianych w naszej strefie klimatycznej.

Stanisław Piotrowiak
Wraz z żoną Hanną i córką Joanną gospodaruje w miejscowości Kuczynka w powiecie gostyńskim. Jego gospodarstwo o powierzchni 70 hektarów jest jednym z głównych dostawców pomidorów gruntowych do przetwórni w Pudliszkach. Na powierzchni 24 hektarów zebrano w 2008 roku 1200 ton pomidorów 120-stu odmian o różnym okresie dojrzewania owoców. W ten sposób zbiór pomidorów trwa do 3 miesięcy. W gospodarstwie hoduje się także bydło mleczne oraz trzodę chlewną w pełnym cyklu. Średni przychówek od 48-miu macior wynosi 21 prosiąt odchowanych od jednej maciory.

Mariusz Smolarek
Razem z małżonką Teresą, dziećmi Norbertem, Nataszą i Natalią oraz rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Izabelin w powiecie konińskim. 68-hektarowe gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, w którym ponad połowę powierzchni zajmują łąki, stanowiące naturalną bazę dla tego kierunku produkcji. Stado krów dojnych liczy 65 sztuk, a średnia wydajność mleka wynosi 8500 litrów rocznie.

Zbigniew Wolicki
Wspólnie z żoną Danutą i córką Jolantą jest właścicielem gospodarstwa sadowniczego w miejscowości Józefowo gmin Babiak. Na powierzchni 20 hektarów dominuje uprawa czarnej porzeczki (10,5 hektara), wiśni (6 hektarów), 20-stu odmian Śliwy (3 hektary) oraz moreli (0,5 hektara). W gospodarstwie obowiązuje zintegrowany system upraw sadowniczych. Dotyczy on pełnej kontroli dawkowania chemicznych środków ochrony roślin, okresu karencji ich stosowania oraz oceny ewentualnej ich pozostałości w owocach.

W tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego postanowił przyznać wyróżnienie specjalne w postaci statuetki “Siewcy” dla Pana Władysława Całki właściciela gospodarstwa pasiecznego w Rososzycy za wybitne osiągnięcia w pszczelarstwie oraz działalność społeczną w spółdzielczości ogrodniczo-pszczelarskiej.
Pan Władysław Całka z żoną Haliną, córką Elżbietą i synem Michałem jest właścicielem gospodarstwa pszczelarskiego obejmującego 12 pasiek rozlokowanych na obszarze kilku gmin powiatu ostrowskiego. Pod względem liczby posiadanych rodzin pszczelich – 800 rodzin – jest to największe gospodarstwo pasieczne w Wielkopolsce.Gospodarstwo specjalizuje się w wytwarzaniu produktów pasiecznych, głównie miodu – 32 tony, a także innych produktów jak: pyłku kwiatowego 5.600 kg, propolisu 115 kg, wosku pszczelego 1115 kg oraz mleczka pszczelego 9 kg.

źródło i foto: Marta Ceglarek/WIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.