Wielkopolska Wigilia Środowisk Wiejskich 2009

W piątek 11 grudnia 2009 r. w Sali sportowej Zespołu Szkół w Sieroszewicach w powiecie ostrowskim odbyła się Wielkopolska Wieczerza Wigilijna Środowisk Rolniczych, zorganizowana z inicjatywy Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej i zarazem posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego. Tak licznej grupy gości nie gości nie spodziewali się chyba nawet sami organizatorzy – w Wigilii wzięło udział ponad 1000 osób.

Wśród grona zaproszonych gości byli: Artur Ławniczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Waligóra – Honorowy Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Andrzej Grzyb Prezes ZW PSL i poseł do Parlamentu Europejskiego, Stanisław Kalemba – poseł na Sejm RP, Arkadiusz Błochowiak – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Zofia Szalczyk – Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Piotr Łykowski – Dyrektor OR ARiMR w Poznaniu, Jerzy Głuszyński – Dyrektor OT ARR w Poznaniu, Krzysztof Karoń – Prezes Związku Producentów Ryb w Poznaniu, Marek Lorych – Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Krzysztof Fiklewicz – Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu, Lesław Szabłoński – Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Jarosław Denkiewicz – Wiceprezes ANR, Mieczysław Szempiński – Z-ca Dyrektora O/T ANR w Poznaniu.

Wielkopolscy rolnicy dzieląc się opłatkiem, życzyli sobie przede wszystkim zdrowia, a także satysfakcji z własnej pracy, poprawy sytuacji w rolnictwie i tego, aby przyszły rok był lepszy od mijającego.

Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla rolnictwa” dla działaczy środowisk wiejskich. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej nadał Prezesowi Józefowi Waligórze Honorowe Wyróżnienie “Medalion im. dr. Aleksandra hrabiego Szembeka” za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. Przedstawiono również wyniki konkursu na “potrawę wigilijną”, ogłoszonego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Konkurs przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów – nadesłano 512 różnych przepisów na potrawy podawane podczas wieczerzy wigilijnej. Zważywszy na ilość nadesłanych przepisów, jak i różnorodność przepisów, Komisja Konkursowa miała trudne zadanie, by wyłonić laureatów.

Głównym tematem rozmów przy wigilijnym stole były problemy mijającego roku. Rolnicy mają jednak nadzieję, że przyszły okaże się dla nich zdecydowanie lepszy.
“Wysokie ceny środków produkcji i niskie ceny produktów rolniczych sprawiają ,że rolnicy nie mogą zaliczyć tego roku do udanych. Niestety trwa to już drugi rok i trudno znaleźć produkcję, która przynosiłaby dochody .Wysokie ceny nawozów doprowadziły nawet do tego, że jeden z producentów ogłasza w tej chwili upadłość, a rolnicy nie zakupili nawozów, bo nie mieli pieniędzy. Problemy mają również producenci mleka”, wyjaśniał Piotr Walkowski, organizator spotkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności