Wielkopolska: spotkanie w sprawie mleka

W kolejnym województwie, po zachodniopomorskim, odbyło się spotkanie dotyczące złej sytuacji w mleczarstwie. Tym razem w Wielkopolsce. W siedzibie tamtejszej Izby Rolniczej, w dniu 30 stycznia br., obok wicewojewody i przedstawicieli agencji rolnych, do rozmów zasiedli przedstawiciele 16 mleczarni z regionu.

Moderatorem dyskusji był P.Walkowski – prezes WIR (na zdjęciu). W toku spotkania wskazano na główne problemy sektora mleczarskiego i producentów mleka oraz sformułowano następujące wnioski:
1. Wprowadzić rodzaj dopłaty do litra mleka, która pomogłaby producentom zrekompensować straty powstałe w wyniku spadku cen mleka w skupie.
2. Wprowadzić zmiany w przepisach, by spółdzielnie mogły korzystać z takiego wsparcia, jakie posiadają grupy producenckie.
3. Wnioskować do Agencji Rynku Rolnego o szybszą wypłatę środków za akcję “szklanka mleka”.
4. Ustalić górną granicę marży dla supermarketów i sieci handlowych, po przekroczeniu której cały zysk powinien być odprowadzany do budżetu państwa.
5. Jeśli jest wola połączenia się dwóch spółdzielni, powinno to być zwolnione z wszelkich opłat.
6. Zabezpieczyć środki na promocję wielkopolskich produktów mleczarskich z Funduszu Promocji Urzędu Marszałkowskiego.

opr. Wrp.pl
źródło i foto: WIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności