fbpx
Strona głównaPozostałeWielkopolska: Rusza dotacja do wapna

Wielkopolska: Rusza dotacja do wapna

Wiceprezes Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska a zarazem delegat na Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej Krzysztof Nosal, poinformował, że WIR na działania w zakresie rekultywacji gleb zakwaszonych otrzyma w tym roku 2,5 mln złotych, które trafią do wielkopolskich rolników.”

Działanie rekultywacji gleb zakwaszonych na terenie Wielkopolski, jest realizowany już po raz czwarty. W ubiegłym roku, Fundusz Ochrony Środowiska, również przyznał na ten cel 2,5 mln złotych.

Program pozwala na zwrot kosztów zakupu nawozów wapnowych. Izba Rolnicza jest pośrednim dysponentem tych środków. Podpisuje umowę z rolnikami, którzy wcześniej otrzymali stosowany dokument ze Stacji Chemiczno Rolniczej określający wielkość zapotrzebowania na wapno w danym gospodarstwie w roku uprawowym. Wnioski na podstawie kolejności zgłoszeń.

– Spodziewamy się, że na przełomie maja i czerwca rozpocznie się podpisywanie umów z rolnikami, co zaowocuje tym, że już w końcu czerwca spłyną do pierwszych rolników pierwsze dofinansowania do wapnowania gleb zakwaszonych – powiedział Michał Wróblewski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Do roku 2004 koszty zabiegu wapnowania były w części ponoszone przez resztę społeczeństwa w formie dotacji budżetowej. Po wejściu Polski do UE dotację musiano zlikwidować, a koszt wapnowania został przeniesiony na rolnika.

MS
wrp.pl
współpraca Biuro WIR

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.