Wielkopolska: Rusza dotacja do wapna

Wiceprezes Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska a zarazem delegat na Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej Krzysztof Nosal, poinformował, że WIR na działania w zakresie rekultywacji gleb zakwaszonych otrzyma w tym roku 2,5 mln złotych, które trafią do wielkopolskich rolników.”

Działanie rekultywacji gleb zakwaszonych na terenie Wielkopolski, jest realizowany już po raz czwarty. W ubiegłym roku, Fundusz Ochrony Środowiska, również przyznał na ten cel 2,5 mln złotych.

Program pozwala na zwrot kosztów zakupu nawozów wapnowych. Izba Rolnicza jest pośrednim dysponentem tych środków. Podpisuje umowę z rolnikami, którzy wcześniej otrzymali stosowany dokument ze Stacji Chemiczno Rolniczej określający wielkość zapotrzebowania na wapno w danym gospodarstwie w roku uprawowym. Wnioski na podstawie kolejności zgłoszeń.

– Spodziewamy się, że na przełomie maja i czerwca rozpocznie się podpisywanie umów z rolnikami, co zaowocuje tym, że już w końcu czerwca spłyną do pierwszych rolników pierwsze dofinansowania do wapnowania gleb zakwaszonych – powiedział Michał Wróblewski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Do roku 2004 koszty zabiegu wapnowania były w części ponoszone przez resztę społeczeństwa w formie dotacji budżetowej. Po wejściu Polski do UE dotację musiano zlikwidować, a koszt wapnowania został przeniesiony na rolnika.

MS
wrp.pl
współpraca Biuro WIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności