Wielkopolska po majowych przymrozkach

Wielkopolska Izba Rolnicza pisze do Wojewody w sprawie szacowania strat mrozowych, które dotknęły uprawy rolnicze i sadownicze na terenie województwa wielkpolskiego.

Pan
Przemysław Pacia
Wicewojewoda Wielkopolski
Szanowny Panie Wojewodo

Działając w imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz jej członków – producentów rolnych województwa wielkopolskiego, w odpowiedzi na coraz liczniejsze sygnały i wnioski kierowane przez rolników z obszaru zwłaszcza północnej Wielkopolski, niniejszym pragnę złożyć wniosek o aktywizację gminnych komisji klęskowych, w celu oszacowania szkód w uprawach wywołanych przez wiosenne majowe mrozy.
Uzasadniając przedmiotową prośbę należy wskazać, iż w pierwszych dniach maja wystąpiły mrozy, które spowodowały szkody w uprawach rolnych, sadach i ogrodach. W nocy z 3 na 4 maja oraz z 4 na 5 maja br. temperatura przy gruncie spadła do -5oC, a niektórych rejonach nawet niżej i utrzymywała się tak przez kilka godzin. O tej porze roku jest to zjawisko wysoce niekorzystne, mające destrukcyjny wpływ na plonowanie roślin.
Ze wstępnych informacji wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego wskutek majowych mrozów nastąpiły straty w następujących uprawach:
1) drzewa owocowe, w tym jabłoń, wiśnia, czereśnia oraz wczesne śliwy,
2) truskawki,
3) ziemniaki wczesne podkiełkowane,
4) kukurydza na ziarno wcześnie wysiana,
5) rzepak ozimy,
6) burak cukrowy po wschodach,
7) zboża jare, głównie jęczmień,
8) zaobserwowano również straty w uprawach warzywniczych, np. rozsady selera.
Zważając na powyższe, straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary, stąd też Wielkopolska Izba Rolnicza wyraża opinię, że należy oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin.
Mając na uwadze obecną sytuację, wyrażam gotowość spotkania z Panem Wojewodą i omówienia spraw związanych z udzieleniem pomocy dla poszkodowanych producentów rolnych z terenu Wielkopolski.
Z poważaniem
Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności