Wielkopolska Izba Rolnicza wobec problemów rolnictwa

W dniach 23-24 listopada 2009 r. w miejscowości Podrzekta, gm. Dolsk, odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Delegaci, którzy zjechali z całej Wielkopolski, uchwalili prowizorium budżetowe na 2010 rok oraz przedstawili najważniejsze problemy rolnictwa swojego powiatu.

Najwięcej dyskusji wśród zebranych wywołał brak środków na realizację działania Modernizacja gospodarstw rolnych. Na pytania delegatów odpowiadała p. Zofia Szalczyk, Wiceprezes ARiMR. W Wielkopolsce problem dotyczy 588 wnioskodawców, którzy otrzymali już z ARiMR odmowę dofinansowania. Delegaci postanowili wnioskować do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dodatkowe środki na realizację działania Modernizacja gospodarstw rolnych, ponieważ ta grupa rolników, która otrzymała odmowę dofinansowania, czuje się mocno zawiedziona. Rozgoryczeni rolnicy uważają, że środki z działania Modernizacja, na które liczyli, decydują obecnie o rozwoju gospodarstwa, a wynik losowania zdecydował, że jedni otrzymają wsparcie, a inni nie. Poza tym bulwersuje fakt, że w niektórych regionach kraju środki na Modernizację nie są wykorzystane i nie można przesunąć tych środków tam, gdzie ich brakuje.

Kolejną sprawą wymagającą zmiany przepisów jest kwestia odpłatności za tzw. świadectwa zdrowia świń. Hodowców bulwersuje fakt, że ci, którzy mają stada wolne od choroby Aujeszky’ego, muszą płacić za te świadectwa. Stąd Walne Zgromadzenie podjęło wniosek o wystąpienie do Krajowego Lekarza Weterynarii o zmianę tych przepisów.

Delegaci wyrazili również swoje zaniepokojenie w kwestii braku środków na zwrot części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego, zużywanego na cele rolnicze. Rolnicy złożyli wnioski we wrześniu, otrzymali decyzje, a pieniędzy na realizację zabrakło w gminach. W kwestii tzw. paliwa rolniczego podjęto dwa wnioski: o realizację tegorocznych zobowiązań oraz o zwiększenie zwrotu akcyzy z 85 groszy do 1 zł na litrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności