fbpx
Strona głównaPozostałeWielkopolska: Burzliwe rozmowy rolników z ministrem Sawickim

Wielkopolska: Burzliwe rozmowy rolników z ministrem Sawickim

W dniac15 i 16 marca 2008 roku w Poznaniu gościł Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister w pierwszym dniu uczestniczył w I Wielkopolskim Forum Rolniczym, gdzie spotkał się z rolnikami i przedstawicielami instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, Forum miało miejsce w Poznaniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Spotkaniu przewodniczył Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.
Dyskusja była bardzo burzliwa. Rolnicy wyczerpani obecną sytuacją ekonomiczną i ciągle pogłębiającym się kryzysem w rolnictwie reagowali bardzo żywiołowo na słowa Pana Ministra. Sami również dawali temu wyraz w swoich wypowiedziach.Poruszono następujące zagadnienia: problemy grup producenckich, promocję polskiej żywności, kontrolę mięsa wwożonego do kraju, działania inspekcji weterynaryjnej, biopaliwa, sens istnienia ANR, problemy dzierżawców i administratorów, płatności cukrowe.

Sawicki zapytany przez przedstawiciela Dzierżawców i Administratorów – Franciszka Nowaka co z gospodarstwami dzierżawionymi, co z ich opłacalnością ?Że jeżeli nie opłaca się dzierżawcom to należy rozdysponować grunty pomiędzy rolników indywidualnych im na pewno się będzie opłacało i na pewno zagospodarują każdy skrawek ziemi.

Na pytanie o środki na zwalczanie choroby Aujeszkyego u świń Minister zapewnił, że w budżecie zabezpieczono na ten cel wystarczające środki. Dodał, że sprawdzi w swoim resorcie, czy wydane zostały już stosowne rozporządzenia w sprawie zwalczania tej choroby.
– Oprócz środków finansowych nie może być przeszkód prawnych – podkreślił minister.
Podczas Wielkopolskiego Forum Rolniczego minister Sawicki z zaskoczeniem przyjął informację przedstawiciela wojewódzkiego lekarza weterynarii, że do tej pory nie ma rozporządzeń ministra rolnictwa w sprawie choroby Aujeszkyego. Zapewnił wówczas, iż był przekonany, że wszystkie konieczne rozporządzenia są wydane.

W sobotę 16 marca Minister Marek Sawicki spotkał się z rolnikami w Dusznikach i w Orpiszewie w gminie Krotoszyn. Spotkania te miały charakter otwarty, toteż przybyło na nie po kilkaset osób. W Orpiszewie Minister mówił o planowanych zmianach w ustawie o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. – Połączenie inspekcji państwowej i prywatnej nie wychodzi nam na zdrowie. Pion inspekcyjny będzie musiał być oddzielony, a prywatna weterynaria (…) niech się dobrze rozwija – powiedział Sawicki.

Na spotkaniu w Dusznikach Wielkopolskich, Sawicki powiedział, że resort rolnictwa podjął działania zmierzające do przełamania trudnej sytuacji rolników – są to otwarcie rynków trzecich i wsparcie dla grup producenckich. “Otwieramy rynki trzecie – zwłaszcza Rosję i USA. Działa komisja wielostronna, która ma rozwiązać bieżące problemy” – dodał Sawicki. Powiedział, że producenci rolni będą mogli otrzymać wsparcie ze środków unijnych. “Dodatkowo będziemy wspierać ze środków unijnych producentów kosztem innych uczestników rynku rolnego” – powiedział odnosząc się do zapowiedzi zmian kryteriów rozdziału środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2008. Nowe kryteria rozdziału pieniędzy w ramach PROW będą obowiązywały od połowy roku, kiedy będą rozpatrywane wnioski rolników o dofinansowanie na rok 2008. Według ministra, większe wsparcie dla producentów ma zachęcić rolników do zrzeszania się w grupy producenckie i spółdzielnie produkcyjne, co ma zwiększyć opłacalność produkcji rolnej. “Jednak nie oczekujcie, że wszystkie problemy rolnictwa da się rozwiązać od razu – na to trzeba czasu” – podkreślił Sawicki .

Wszystkie spotkania z Ministrem przebiegały w gorącej atmosferze. Rolnicy są zdesperowani pogłębiającym się kryzysem w sektorze rolnictwa. Wielu stoi na krawędzi bankructwa. Udając się na spotkanie oczekiwali propozycji konkretnych rozwiązań, zapewnień, że sytuacja ulegnie znacznej poprawie.
– Wielkopolska to najmocniejszy rolniczo rejon Polski, a sytuacja wielkopolskich rolników jest wskaźnikiem dla całego kraju. Skoro rolnicza wielkopolska ma się nie najlepiej to co z resztą kraju? – skomentował spotkania z ministrem Piotr Walkowski, prezes WIR.

relacja: Marta Ceglarek
biuro WIR
opr. MS
Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.