fbpx

Wielkopolska: Burzliwe rozmowy rolników z ministrem Sawickim

W dniac15 i 16 marca 2008 roku w Poznaniu gościł Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister w pierwszym dniu uczestniczył w I Wielkopolskim Forum Rolniczym, gdzie spotkał się z rolnikami i przedstawicielami instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, Forum miało miejsce w Poznaniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Spotkaniu przewodniczył Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.
Dyskusja była bardzo burzliwa. Rolnicy wyczerpani obecną sytuacją ekonomiczną i ciągle pogłębiającym się kryzysem w rolnictwie reagowali bardzo żywiołowo na słowa Pana Ministra. Sami również dawali temu wyraz w swoich wypowiedziach.Poruszono następujące zagadnienia: problemy grup producenckich, promocję polskiej żywności, kontrolę mięsa wwożonego do kraju, działania inspekcji weterynaryjnej, biopaliwa, sens istnienia ANR, problemy dzierżawców i administratorów, płatności cukrowe.

Sawicki zapytany przez przedstawiciela Dzierżawców i Administratorów – Franciszka Nowaka co z gospodarstwami dzierżawionymi, co z ich opłacalnością ?Że jeżeli nie opłaca się dzierżawcom to należy rozdysponować grunty pomiędzy rolników indywidualnych im na pewno się będzie opłacało i na pewno zagospodarują każdy skrawek ziemi.

Na pytanie o środki na zwalczanie choroby Aujeszkyego u świń Minister zapewnił, że w budżecie zabezpieczono na ten cel wystarczające środki. Dodał, że sprawdzi w swoim resorcie, czy wydane zostały już stosowne rozporządzenia w sprawie zwalczania tej choroby.
– Oprócz środków finansowych nie może być przeszkód prawnych – podkreślił minister.
Podczas Wielkopolskiego Forum Rolniczego minister Sawicki z zaskoczeniem przyjął informację przedstawiciela wojewódzkiego lekarza weterynarii, że do tej pory nie ma rozporządzeń ministra rolnictwa w sprawie choroby Aujeszkyego. Zapewnił wówczas, iż był przekonany, że wszystkie konieczne rozporządzenia są wydane.

W sobotę 16 marca Minister Marek Sawicki spotkał się z rolnikami w Dusznikach i w Orpiszewie w gminie Krotoszyn. Spotkania te miały charakter otwarty, toteż przybyło na nie po kilkaset osób. W Orpiszewie Minister mówił o planowanych zmianach w ustawie o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. – Połączenie inspekcji państwowej i prywatnej nie wychodzi nam na zdrowie. Pion inspekcyjny będzie musiał być oddzielony, a prywatna weterynaria (…) niech się dobrze rozwija – powiedział Sawicki.

Na spotkaniu w Dusznikach Wielkopolskich, Sawicki powiedział, że resort rolnictwa podjął działania zmierzające do przełamania trudnej sytuacji rolników – są to otwarcie rynków trzecich i wsparcie dla grup producenckich. “Otwieramy rynki trzecie – zwłaszcza Rosję i USA. Działa komisja wielostronna, która ma rozwiązać bieżące problemy” – dodał Sawicki. Powiedział, że producenci rolni będą mogli otrzymać wsparcie ze środków unijnych. “Dodatkowo będziemy wspierać ze środków unijnych producentów kosztem innych uczestników rynku rolnego” – powiedział odnosząc się do zapowiedzi zmian kryteriów rozdziału środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2008. Nowe kryteria rozdziału pieniędzy w ramach PROW będą obowiązywały od połowy roku, kiedy będą rozpatrywane wnioski rolników o dofinansowanie na rok 2008. Według ministra, większe wsparcie dla producentów ma zachęcić rolników do zrzeszania się w grupy producenckie i spółdzielnie produkcyjne, co ma zwiększyć opłacalność produkcji rolnej. “Jednak nie oczekujcie, że wszystkie problemy rolnictwa da się rozwiązać od razu – na to trzeba czasu” – podkreślił Sawicki .

Wszystkie spotkania z Ministrem przebiegały w gorącej atmosferze. Rolnicy są zdesperowani pogłębiającym się kryzysem w sektorze rolnictwa. Wielu stoi na krawędzi bankructwa. Udając się na spotkanie oczekiwali propozycji konkretnych rozwiązań, zapewnień, że sytuacja ulegnie znacznej poprawie.
– Wielkopolska to najmocniejszy rolniczo rejon Polski, a sytuacja wielkopolskich rolników jest wskaźnikiem dla całego kraju. Skoro rolnicza wielkopolska ma się nie najlepiej to co z resztą kraju? – skomentował spotkania z ministrem Piotr Walkowski, prezes WIR.

relacja: Marta Ceglarek
biuro WIR
opr. MS
Wrp.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner