fbpx
Strona głównaPozostałeWielki Finał "Zrywania Kaczora" w Wysocku Wielkim

Wielki Finał “Zrywania Kaczora” w Wysocku Wielkim

W dniu 27 lipca 2008r. w Wysocku Wielkim odbył się Wielki Finał Zrywania Kaczora” o puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Pana Piotra Walkowskiego. Imprezie tej towarzyszyła wielka gonitwa o puchar Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Pana Piotra Kuroszczyka.”

Na konkurs Zrywania Kaczora”, mający już kilkudziesięcioletnią tradycję przybyło 25 jeźdźców, którzy zdobywali miejsca na podium w swoich wsiach.
Zwycięzcą i zarazem “królem zrywania kaczora” został Rafał Bąk na koniu “Seniora” reprezentant Wysocka Wielkiego, natomiast zaszczytne II miejsce przypadło w udziale Arturowi Wolińskiemu na koniu “Nuba” reprezentantowi gminy Przygodzice – wsi Bogufałów. Po wyścigu zostały wręczone trofea, a dekoracji dokonał Pan Piotr Walkowski. Natomiast główną gonitwę wygrał koń ze stadniny Pana Macieja Parzydło z Wtórku a wyścig na kucach wygrała Angelika Gruszczyńska. W tej gonitwie trofea wręczyli: Piotr Walkowski, Piotr Kuroszczyk, Maria Raszewska.

“Zrywanie Kaczora” to tradycja znana tylko w Wielkopolsce Południowej i kultywowana ściślej jedynie na pograniczu powiatu ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Celem tej niezwykle widowiskowej i emocjonującej rywalizacji jest zerwanie głowy, a w drugiej części tułowia kaczora zawieszonego wysoko na lince. Jeździec musi to zrobić konno, w ruchu, stojąc jednocześnie w strzemionach lub bezpośrednio na siodle. Linka z kaczorem jest systematycznie obniżana w miarę kolejnych przejazdów jeźdźców. Nad całością prawidłowego przebiegu imprezy czuwał sędzia linowy.

Natomiast co do historii wyścigów konnych, to ich tradycja sięga okresu międzywojennego, a samo odrodzenie hodowli koni i odtworzenie wyścigów konnych na wsiach przyjęło się na dobre około 10 lat temu. Dziś to już nie tylko same wyścigi, przejazdy bryczkami lecz głównie jazda rekreacyjna, która stała się bardzo popularna.

W Wysocku Wielkim kaczor początkowo wisiał wysoko, dopiero po 3 najazdach kolejno podjeżdżającym jeźdźcom udało się zerwać jego głowę.
Obecnie “Zrywanie Kaczora” jest kontynuowane w takich wsiach jak Chynowa, Janków Przygodzki, Wysocko Małe, Strzyżew.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem tak mieszkańców Wysocka Wielkiego jak i okolicznych wsi. Całe widowisko zgromadziło kilkadziesiąt osób, które żywo dopingowały swoich faworytów. Nie zawiedli również organizatorzy, którzy sprawnie czuwali nad przebiegiem całej imprezy. Cała impreza trwała do białego rana, a goście bawili się przy dźwiękach muzyki w miejskim parku.
Patronat medialny “Wielkiego Finału Zrywania Kaczora” objęła gazeta “NASZ RYNEK”.

Biuro Powiatowe WIR w Ostrowie Wlkp./Wrp.pl

N”

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.