Wielki Dzień Pszczół

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Niepubliczne Przedszkole „DANAPIS” oraz sponsorzy: Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. i Fundacja Nasza Ziemia  8 sierpnia zapraszają  do sądeckiego skansenu i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu na imprezę edukacyjno-rozrywkową pod nazwą ,,Wielki Dzień Pszczół’’ .

– Wielki Dzień Pszczół to przypadające 8 sierpnia ogólnopolskie święto, którego celem jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. W naszej szerokości geograficznej aż 85 proc. roślin jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków tych owadów w Polsce, zagrożone wyginięciem są aż 222. Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc – choćby zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, w których rosną rośliny dostarczające pszczołom pokarm. W tym roku Wielki Dzień Pszczół jest obchodzony po raz piąty. W organizację warsztatów, gier i pokazów włączyło się ponad 40 placówek z całego kraju: ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, muzea i gminy – informują organizatorzy.

W programie imprezy poświęconej pszczołom zaplanowano między innymi poznanie tajników życia pszczół i produkcji miodu oraz sprzętów i akcesoriów związanych z pszczelarstwem, projektowanie i zdobienie uli ,wykonywanie pszczółek różnymi technikami plastycznymi, rozwiązywanie pszczelej krzyżówki, uczenie się tańca pszczół  oraz degustacje miodu. O tajemnicach z życia pszczół opowiadał będzie pszczelarz Jacek Nowak z pasieki “Barć” w Kamiannej.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu