Perspektywy odnośnie cen trzody chlewnej nie są niestety zbyt obiecujące, przynajmniej w tym roku, ponieważ w ocenie analityków Credit Agricole w III kw. 2023 r. minęliśmy punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej i kolejne kwartały, po uwzględnieniu czynników sezonowych, przyniosą dalszy spadek cen skupu.
Spadek ten w ocenie analityków CA, którą przedstawiają w swoim ostatnim raporcie AGROmapa, wspierany będzie przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji. Wysoka opłacalność produkcji wynika przede wszystkim ze znaczącego spadku cen pasz.
Jednocześnie podtrzymują oni swoją ocenę, zgodnie z którą dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r. Następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane przez analityków ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych. Głównymi czynnikami ryzyka dla tego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie, a także tempo odbudowy pogłowia trzody chlewnej w UE.
W okresie I-III 2024 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 1,0% r/r wobec wzrostu o 24,0% w analogicznym okresie 2023 r., co wynikało z wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 7,62 zł/kg (-17,1% r/r), a cena pasz dla świń 1,81 zł/kg (-11,1% r/r).
W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 4,20 wobec 4,51 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozowane jest, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie ok. 6,00 zł/kg oraz 7,10 zł/kg na koniec 2025 r.
Żródło: Credit Agricole