Więcej pieniędzy na ,,Szklankę Mleka’’

Na wniosek Polskiej Izby Mleka Komisja Zarządzająca Funduszem Promocji Mleka przyznała dodatkowe wsparcie w wysokości 500 tys. złotych na dopłatę do programu Szklanka Mleka realizowanego w przedszkolach.

Obecnie, jak informuje PIM, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad ustaleniem cen maksymalnych na produkty dostarczane w ramach tego mechanizmu na nowy rok szkolny 2016/2017.
 
Polska Izba Mleka zwróciła się do  MR iRW, o zwiększenie   środków z puli budżetu krajowego ze 118 do 140 mln. zł. W ocenie PIM przyczyniłoby się to do tego, żeby wszystkie dzieci w wieku szkolnym były objęte tym programem. 
 
ostatnich latach krajowy budżet programu został poważnie zredukowany, co skutkowało zmniejszeniem ilości miesięcy i dni tygodnia, podczas których dzieci otrzymywały darmowe mleko w szkole. Z uwagi na zbyt małe środki finansowe przeznaczane na bezpłatne mleko w szkołach, wiele placówek nie miało możliwości na przystąpienie do programu.
 
Jednym z podstawowych i najważniejszych założeń programu „Szklanka Mleka” jest zachęcenie najmłodszych obywateli naszego kraju do codziennego picia mleka. Mleko i jego przetwory to niezastąpione źródło białka oraz najłatwiej przyswajalnego wapnia – bezcennego składnika niezbędnego do prawidłowej budowy młodych kości i zębów. To również źródło wielu innych mikroelementów (potasu, fosforu, sodu), oraz witamin (A, D, E oraz witamin z grupy B). 
 
Właściwości prozdrowotne mleka i jego przetworów mogą zapewnić dobrą kondycję młodego organizmu, dlatego tak ważne jest szerzenie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych nawyków żywieniowych. Zrozumienie żywieniowej roli mleka w codziennej diecie nie tylko nauczy dzieci spożywać te wartościowe produkty, ale zaowocuje w wieku dorosłym, zmniejszy np.: ryzyko wystąpienia u nich osteoporozy.