fbpx

Więcej edukować niż karać

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przeciw podwyższaniu kar za złe traktowanie zwierząt. A zwiększenie wymiaru kar jak i rozszerzenie sankcji administracyjnych proponuje resort sprawiedliwości w przesłanym do konsultacji społecznych projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Baner Kuhn

W zdaniem samorządu rolniczego ograniczanie czynów niedozwolonych w stosunku do zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, powinno następować poprzez długofalową politykę edukacyjno-informacyjną społeczeństwa w tym zakresie oraz skuteczniejszą egzekucję, a nie poprzez podnoszenie kar.

– Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że wg naszej oceny, kary za czyny niedozwolone w stosunku do zwierząt określone w obecnie obowiązujących przepisach są wystarczające i nie powinny być zaostrzane. Jednocześnie organy państwa powinny skuteczniej wykonywać swoje zadania we wszystkich sferach nadzoru ochrony zwierząt.

Zwrócił na to uwagę m.in. NIK w raporcie pokontrolnym z 2014 r. dotyczącym kontroli uboju zwierząt na własne potrzeby. Tymczasem proponuje się m.in. proste zwiększenie kary za nielegalny ubój z 2 do 3 lat. Poza zwiększeniem kar więzienia oraz zwiększeniem nawiązek, nasze obawy budzi propozycja rozszerzenia uprawnień sądu do orzekania przepadku mienia oraz zakazu wykonywania zawodu (art. 35 ust. 4 – 4a-4d), co może być powodem m.in. do wydania zakazu faktycznego prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie – informuje KRIR.

W ocenie izb rolniczych nie wysokość kar i nakładanych sankcji, (które w propozycji ministerstwa w stosunku do innych krajów – np. Anglii maks. kara wiezienia 51 tyg. maks. grzywna ok. 27000 zł są zbyt wygórowane), ale ich nieuchronność i konsekwentne stosowanie decydują o skuteczności prawa w zapobieganiu popełnianiu przestępstw na szkodę zwierząt.

Baner Kioti
SDF baner

Źródło: KRIR

Baner McHale
Baner Kuhn

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.