Krzysztof Jurgiel, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego skierował zapytanie do Komisji Europejskiej na temat wpływu COVID-19 na unijny rynek mleka.
– Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie popytu UE i krajów spoza UE na produkty mleczne. Jest to poważne zagrożenie dla sektora mleczarskiego UE. Sytuacja na tym rynku, w ostatnim roku stabilna, zmieniła się: drastyczny spadek cen, trudności w eksporcie produktów, gwałtowny wzrost cen opakowań, wzrost cen frachtów czyni nieopłacalny eksport do krajów trzecich – pisze w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej Krzysztof Jurgiel.
Według Jurgiela ograniczenie konsumpcji spowodowane między innymi całkowitą utratą rynku HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny ), oznacza realne niebezpieczeństwo dla rolników i przetwórców. Zdaniem ekspertów już dziś europejski sektor mleczarski traci 120 mln Euro.
W związku z tym polski eurodeputowany pyta, jakie działania zostaną podjęte przez KE, by zapewnić sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku, biorąc pod uwagę wprowadzane przez niektóre państwa ograniczenia związane z zamykaniem granic i obowiązkiem pozostawania w kwarantannie dla pracowników poruszających się między państwami członkowskimi. Chciałby też wiedzieć, jak KE zamierza zapewnić, że rynek ten, w sytuacji występowania siły wyższej, nie będzie przedmiotem niepotrzebnych ograniczeń wynikających z prawa konkurencji.
Krzysztofa Jurgiela interesuje też, czy zostanie uruchomiona możliwość prywatnego przechowywania wszystkich produktów mlecznych (SMP, masła, wszystkich rodzajów serów, mrożonego mleka lub twarogu bawolego) w celu uzupełnienia interwencji publicznej i przy jakim poziomie strat Komisja planuje uruchomienie interwencyjnego skupu SMP. Ponadto czy Komisja planuje przeznaczyć dodatkowe środki na wsparcie działań związanych z utratą rynków eksportowych na skutek COVID-19.
Źródło: EKR
Opracował: Krzesimir Drozd