Widziane z Brukseli – Apelują o wsparcie sektora kwiatowo – roślinnego

Grupa europosłów reprezentujących pięć grup politycznych, w tym grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, 27 kwietnia wystosowała pismo do Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, w którym proszą o wsparcie dla sektora kwiatowo–roślinnego.

W piśmie skierowanym do komisarza Wojciechowskiego posłowie wskazują, że europejski sektor kwiatowo-roślinny został najbardziej dotknięty kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19, wskutek której od połowy marca mamy do czynienia z dramatycznym spadkiem popytu na te produkty, zarówno na poziomie unijnym, jak i globalnym. Jest to efekt paraliżu branży hotelarskiej, ogrodniczej, zamknięcia sklepów, a także odwoływania imprez branżowych. W rezultacie trwającego kryzysu sektor ten znalazł się na skraju totalnego załamania, które doprowadziło do bankructwa wielu przedsiębiorstw.

– 85% uprawianych w UE kwiatów i innych roślin jest przeznaczona na rynek wewnętrzny UE. Potrzebne jest zatem większe europejskie wsparcie finansowe dla tego sektora. Komisja Europejska musi działać teraz i powinna jak najszybciej aktywować instrumenty prawne dostępne obecnie w ramach np. art. 221 Rozporządzenia o Wspólnej Organizacji Rynków Produktów Rolnych w celu egzekwowania wyjątkowych środków – apelują sygnatariusze listu.

Eurodeputowani wezwali również Komisję Europejską do bardziej ambitnego i pragmatycznego wsparcia oraz do priorytetowego traktowania alokacji środków spoza budżetu WPR, aby zaradzić obecnemu kryzysowi w sektorze kwiatów i żywych roślin.

– Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych środków, a Komisja Europejska powinna dołożyć wszelkich starań, aby szybko wprowadzić dostosowaną do potrzeb i pilną pomoc dla tego wysoce współzależnego i bardzo wydajnego sektora. Tylko wtedy większość z 760 000 miejsc pracy zostanie uratowana, a obrót w wysokości 48 mld EUR, o który ten zdrowy ekonomicznie sektor zwykle zwiększa rocznie gospodarkę UE, zostanie częściowo zabezpieczony – mówi Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego i były minister rolnictwa.

Autor: Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności