fbpx
Strona głównaCenyWidoków na podwyżki brak: Ceny zbóż 24.02.23

Widoków na podwyżki brak: Ceny zbóż 24.02.23

W minionym tygodniu na krajowym rynku zbóż działo się niewiele. Jedyną atrakcją były zmiany cen w granicach 10-20 zł na tonie, które nie mają wielkiego znaczenia przy obecnych stawkach. Sytuacja ta ma szansę utrzymać się jeszcze przez jakiś czas jak twierdzą kupujący.

Marazm cenowy- tak najkrócej można określić to co dzieje się na krajowym podwórku. Firmom skupowym nie zależy mocno na podnoszeniu cen, ponieważ towaru mają w bród. Z tego względu zapasy są uzupełniane na bieżąco bez zbytniego pośpiechu.

Trzeba jednak zauważyć, że zwiększa się obecnie ruch w punktach skupu, gdyż wiosnę mamy już za pasem i rolnicy niedługo przystąpią do wiosennych prac polowych, a to wymaga środków finansowych. Z rozmów z firmami skupowymi wynika, że niektóre z nich maja już zapełnione kalendarze odbioru zbóż od rolników nawet do końca marca. Niestety taka sytuacja nie będzie raczej sprzyjać podwyżkom cen w najbliższym czasie.

Z racji wspomnianych powyżej czynników obecnie za pszenicę w portach płaci się następujące stawki: za klasyczną pszenicę konsumpcyjną jest to tylko 1310 zł/t, 13,5% jest wyceniana po 1340 zł/t, a ta o 14% zawartości białka jest po 1380 zł/t. Nie dziwi więc fakt, że na krajowym rynku ceny są bardzo niskie i ograniczają się do poziomów najczęściej 1130–1260 zł/t.

Dość nisko notowany jest także jęczmień którego najniższe stawki rozpoczynają się od 120 zł/t, choć takich ofert nie jest dużo. Przeważają ceny w okolicach 1 tys. zł a maksymalną stawką jest natomiast obecnie 1100 zł w przypadku zboża paszowego. Nieco lepiej jest z jęczmieniem konsumpcyjnym, który wyceniany jest obecnie od 1 tys. do nawet 1450 zł/t.. Nieco więcej niż za jęczmień paszowy kupujący są skłonni płacić za pszenżyto, gdzie minimalną ceną jest 950 zł a maksymalną 1150 zł/t.

Zawiedzeni mogą być z pewnością producenci żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 900 do 1050 zł/t, a paszowe od 840 do 1000 zł/t.

Nadal także ceny rzepaku nie rozpieszczają kupujących i pojawiają się oferty kupna nawet po 2150 zł/t, choć trzeba powiedzieć, że jest ich bardzo mało. Średnia cena skupu oscyluje obecnie w okolicach 2400 zł/t a maksymalnie można uzyskać 2640 zł/t.

Rozczarowani mogą również być ci, którzy posiadają na sprzedaż suchą kukurydzę, gdyż ceny skupu tego gatunku rozpoczynają się od 980 zł/t, a maksymalną ceną na chwilę obecną jest kwota 1220 zł/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.