fbpx

Wicepremier w Ursusie

Wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński i marszałek woj. lubelskiego odwiedzili pod koniec lipca lubelską fabrykę Ursus.

Wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński oraz marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski 29 lipca 2015 r. złożyli wizytę w zakładzie produkcyjnym Ursusa w Lublinie. Goście obejrzeli pełną gamę produktów marki oraz jako pierwsi mieli okazję odwiedzić nowo wyremontowaną halę produkcyjną. – Cieszymy się ze złożonej nam wizyty. To budujące wiedzieć, że polski rząd wspiera rodzime przedsiębiorstwa. To wzmacnia nasze poczucie pewności na rynku, jako czołowego pracodawcy w regionie i jest zachętą do dalszego rozwoju w kraju i za granicą  – powiedział Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursus S.A.

Obecnie spółka posiada trzy fabryki produkcyjne w Polsce: w Dobrym Mieście k. Olsztyna, w Opalenicy k. Poznania i największy w Lublinie. Łącznie zatrudnienie znalazło w nich ponad 700 osób. W nowo wyremontowanej hali produkcyjnej w Lublinie znajduje się m.in. nowa lakiernia oraz wydziały cięcia i obróbki metali wyposażone w maszyny najnowszej generacji, a także transmisja VIGUS przeznaczona do montażu ciągników o mocy od 120 KM do 180 KM. W 2014 r. spółka przeznaczyła ok. 17 mln zł na opracowanie oferty produktowej i rozbudowę zaplecza produkcyjnego. W tym roku planuje przeznaczyć kolejne 24 mln zł na inwestycje.

Równoległe Ursus rozwija w Lublinie nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe, którego celem jest zwiększenie innowacyjności procesów produkcyjnych i wzrost konkurencyjności oferty spółki. Ośrodek badawczo-rozwojowy Ursus R&D rozpoczął działalność w 2010 r. i współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Radomsku. Jednym z jego pierwszych projektów była budowa miejskiego autobusu elektrycznego dla Lublina.
Inwestycja w rozbudowę zaplecza produkcyjnego i naukowo-badawczego jest częścią realizacji strategii rozwoju firmy.

Obecnie z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w pierwszym półroczu br. liczba rejestracji tych ciągników wzrosła o ponad 36%. Zarejestrowano prawie 200 ciągników Ursus, czyli o ponad 50 więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

Obecnie w ofercie marki jest 19 modeli ciągników. Od stycznia 2013 r. do marca 2015 r. spółka wprowadziła do oferty 10 produktów, w tym 8 nowych modeli traktorów o mocy 50-180 KM – najpopularniejszych ciągników dla małych i średnich gospodarstw oraz na potrzeby branży leśnej, budowlanej i komunalnej. W br. spółka planuje wprowadzenie do oferty kolejnego modelu o mocy 150 KM oraz rozwój oferty produktowej o ciągniki z zakresu mocy 50-60 KM w wersji bez kabiny.

Dzięki rządowemu programowi Poland Go Global, Ursus w 2013 r. podpisał kontrakt z etiopską firmą Metec o wartości ok. 90 mln dolarów amerykańskich. Spółka zakończyła obecnie realizację ostatniej fazy pierwszej części kontraktu na dostawę 1,5 tys. ciągników. Do przejścia do drugiej części kontraktu – na dostawę kolejnych 1,5 tys. ciągników – potrzebna jest decyzja polskiego rządu o wsparciu i przyznanie kredytu stronie afrykańskiej na zakup ciągników.
Renata Struzik, źródło: Ursus

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.