Wgryź się w temat i w glebę

Dobór odpowiedniej glebogryzarki to klucz do sukcesu w ogrodzie. Przynajmniej wiosną, kiedy ziemię trzeba spulchnić.

Nadeszła wiosna, najbardziej pracowity okres w naszym ogrodzie. To też czas na zmiany – jeśli szykujemy w naszym zieleńcu małą rewolucję w postaci grządki z warzywami, powinniśmy zacząć od spulchniania gleby. Można w tym celu użyć łopaty i wykonać pracę ręcznie – jednak jest to czynność obciążająca plecy. Jeśli zależy nam na zdrowiu, czasie i świetnych efektach – warto użyć glebogryzarki.

 „Glebogryzarka to urządzenie, które służy spulchnianiu gleby, m.in. na grządkach i polach. Zabieg ten doskonale napowietrzy i w pewnym stopniu odchwaści glebę. Przed przystąpieniem do prac wykonywanych glebogryzarką powinno się oczyścić teren z gałęzi, kamieni i innych obiektów, które mogą zakłócić prawidłowy przebieg pracy. Warto dodać, że profesjonalni ogrodnicy regularnie korzystają z pomocy glebogryzarek. Praca nimi sprawi, że gleba uzyska pożądaną strukturę i zatrzyma  optymalną ilość wody” – wyjaśnia Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Jeśli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik. Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi. Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe.

Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi, lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
Przed rozpoczęciem pracy sprawdzamy ogólny stan techniczny maszyny (m.in. stan oleju w misce olejowej silnika, dokręcenie wszystkich śrub u nakrętek, sprawność wyłączników i dźwigni regulacyjnych, stan urządzenia roboczego itd.). Wszystkie ewentualne prace serwisowe należy wykonywać przy wyłączonym silniku, a najlepiej powierzyć je wyspecjalizowanemu serwisowi.
Do pracy glebogryzarką należy zaopatrzyć się w odpowiednią ochronną odzież. Jeśli pracujemy na pochyłości to prowadzimy maszynę poprzecznie do stoku, nigdy w górę czy w dół. Tempo pracy należy dostosować do warunków terenowych i własnych możliwości, unikać zbyt szybkiej pracy.

Renata Struzik, za: Husqvarna