fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinWegetacja ruszyła pełną parą. Konieczna będzie wczesna ochrona roślin

Wegetacja ruszyła pełną parą. Konieczna będzie wczesna ochrona roślin

Sygnały przyrody wskazują jednoznacznie, że na zachodzie kraju wegetacja ruszyła. Od miesiąca wracają gęsi, aktywne są krety, które wyjadają szkodniki glebowe, rośliny na polach i w sadach wypuszczają nowe pędy, kwitną chwasty. W plantacjach ozimin widoczne są choroby, rozwój uaktywniają szkodniki. Konieczne będzie wczesne stosowanie środków ochrony roślin.

Na zachodzie kraju wegetacja trawa praktycznie nieustająco przez cały rok. Poza krótkim ochłodzeniem w grudniu i chwilowym jej wyhamowaniem, rośliny rozwijają się cały czas. Stąd przy obserwowanym ociepleniu ochrona roślin powinna być skupiona za zabiegach jesiennych, ponieważ wczesne zastosowanie preparatów w okresie zimowo-wiosennym ograniczają wymagania substancji czynnych względem temperatur.

– Sygnały jakie daje nam przyroda wskazują, że na nadejście zimnej zimy nie ma liczyć. Naturalnie musimy uwzględnić możliwe wystąpienie przymrozków i tym samym przymarzanie roślin. Dla wyrośniętych rzepaków takie kilkudniowe spadki temperatur mogą być groźne – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Mrówczyński z IOR-PIB w Poznaniu.

W plantacjach zarówno zbóż ozimych, jak i rzepaku intensywnie rozwijają się choroby. Jasnoty, gwiazdnice rozpoczęły kwitnienie, co oznacza że chwasty będą wyrośnięte na wiosnę i tym samy ich likwidacja będzie niezwykle trudna. W takich warunkach jakie mamy obecnie także szkodniki szybko rozpoczynają swój rozwój.

– Musimy się liczyć z wczesnym pojawem szkodników. Panujące obecnie warunki pogodowe sprawiają, że będą one wyjątkowo licznie atakować uprawy i rozwijać wiele pokoleń. Jeśli taka aura się utrzyma to już za chwilę pojawią się np. mszyce w zbożach, chowacze w rzepaku – wskazał profesor.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.