fbpx

Wegetacja ruszyła pełną parą. Konieczna będzie wczesna ochrona roślin

Sygnały przyrody wskazują jednoznacznie, że na zachodzie kraju wegetacja ruszyła. Od miesiąca wracają gęsi, aktywne są krety, które wyjadają szkodniki glebowe, rośliny na polach i w sadach wypuszczają nowe pędy, kwitną chwasty. W plantacjach ozimin widoczne są choroby, rozwój uaktywniają szkodniki. Konieczne będzie wczesne stosowanie środków ochrony roślin.

Na zachodzie kraju wegetacja trawa praktycznie nieustająco przez cały rok. Poza krótkim ochłodzeniem w grudniu i chwilowym jej wyhamowaniem, rośliny rozwijają się cały czas. Stąd przy obserwowanym ociepleniu ochrona roślin powinna być skupiona za zabiegach jesiennych, ponieważ wczesne zastosowanie preparatów w okresie zimowo-wiosennym ograniczają wymagania substancji czynnych względem temperatur.

Baner Syngenta

– Sygnały jakie daje nam przyroda wskazują, że na nadejście zimnej zimy nie ma liczyć. Naturalnie musimy uwzględnić możliwe wystąpienie przymrozków i tym samym przymarzanie roślin. Dla wyrośniętych rzepaków takie kilkudniowe spadki temperatur mogą być groźne – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Mrówczyński z IOR-PIB w Poznaniu.

W plantacjach zarówno zbóż ozimych, jak i rzepaku intensywnie rozwijają się choroby. Jasnoty, gwiazdnice rozpoczęły kwitnienie, co oznacza że chwasty będą wyrośnięte na wiosnę i tym samy ich likwidacja będzie niezwykle trudna. W takich warunkach jakie mamy obecnie także szkodniki szybko rozpoczynają swój rozwój.

– Musimy się liczyć z wczesnym pojawem szkodników. Panujące obecnie warunki pogodowe sprawiają, że będą one wyjątkowo licznie atakować uprawy i rozwijać wiele pokoleń. Jeśli taka aura się utrzyma to już za chwilę pojawią się np. mszyce w zbożach, chowacze w rzepaku – wskazał profesor.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.