Weekend z żurawiną

  Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata” w dniach 9 – 10 września organizuje trzecią edycję Festiwalu Żurawiny. Impreza odbędzie się nad jeziorem Dobrogoszcz w Dobrogoszczy położonym na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kościerski, gmina Kościerzyna,  województwo pomorskie) w odległości 3 km od Kościerzyny.


  Jezioro w Dobrogoszczy przyciąga uwagę swoim urokliwym położeniem oraz bogatą i nowoczesną  infrastrukturą turystyczną. Dzięki pozyskaniu dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na realizację projektu pt. „Stolemowe Szlaki”, gmina Kościerzyna wzmocniła infrastrukturę turystyczną, w ramach której wybudowano sieć obiektów małej infrastruktury turystycznej (wyznaczono bezpieczne miejsce do kąpieli, ustawiono ławki i stoły, przebieralnię, wiatę grillową oraz domek ratownika). Ustawiono także tablice prezentujące informacje o sieci szlaków oraz miejscach atrakcyjnych turystycznie.

  Województwo  pomorskie ma bogatą kuchnię regionalną, lecz nie do końca jest ona odkryta. Na festiwalu poznamy smak wielu  potraw z żurawiny. Żurawina ma być marką identyfikowaną z  naszym  obszarem. Ma kultywować przede wszystkim obyczaje  kulinarne, a prezentacja  potraw regionalnych  będzie stanowić  o atrakcyjności obszaru tego wydarzenia.  To niezwykle ważne wydarzenie dla całego regionu Kaszub, które od trzech lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To dla nas świetna okazja do promocji i zachęcenia turystów do wypoczynku w samym Sercu Kaszub – mówi Halina Rogińska, prezes  KSA „Kościerska Chata”.

  Festiwal Żurawiny to przedsięwzięcie zainicjowane przez Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata”, organizowane wspólnie z Gminą Kościerzyna, Powiatem Kościerskim, Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

  – Degustacja potraw z żurawiny umocni smak tego wyjątkowego owocu.  Po konferencji naukowej wyjazd studyjny na  bagna na  – miejsca występowania żurawiny. Uczestnicy wyjazdu będą mieli bezpośredni kontakt z miejscem występowania żurawiny, zebrania i przygotowania z niej potraw. Dla niektórych będzie to wyzwanie, wiedząc, że należy uważnie stawiać kroki chodząc po miękkim gruncie. Odbędzie się pokaz ucierania żurawiny. Konferencja zakończy się przy muzyce i wspólnym ognisku – dodaje Rogińska.

  Program Festiwalu Żurawiny:
  9 września – Konferencja naukowo – praktyczna pt. „DAR NATURY – ŻURAWINA” w Starym Browarze Kościerzyna, ul. Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna:
  – 10:00 – otwarcie konferencji
  – film promocyjny – „Żurawina z Kaszub”
  – wystąpienia prelegentów, panel dyskusyjny
  – degustacja potraw z żurawiny
  – wyjazd studyjny na bagna  – miejsca występowania żurawiny
  – wspólne ognisko przy muzyce
  Dodatkową atrakcją dla uczestników konferencji podczas III Festiwalu Żurawiny będzie degustacja Piwa Żurawinowego oraz zwiedzanie Starego Browaru Kościerskiego i Muzeum Kolejnictwa za darmo.

  10  września –  promocja żurawiny nad jeziorem  Dobrogoszcz w Dobrogoszczy:
  – 14:00  Oficjalne rozpoczęcie, wystąpienia władz i zaproszonych gości
  – promocja, sprzedaż produktów z żurawiny, twórczości ludowej
  – konkursy, gry, zabawy dla dzieci i dorosłych (darmowe  dmuchańce )
  – występ zespołu ludowego Kaszuby z gminy Karsin
  – zapowiedź konkursu kulinarnego i przedstawienie regulaminu
  – pokaz sztuki barmańskiej BarCoctail – Michał Kobylański – podróżnik jachtem przez Atlantyk
  – konkurs kulinarny na potrawę z żurawiny
  – Kabaret „Sąsiadki Aparatki”
  – rozstrzygniecie konkursu kulinarnego i wręczenie nagród
  – gotowanie zupy żurawinowej – Stowarzyszenie Polskich Kucharzy
  – poczęstunek zupą żurawinową mieszkańców i gości
  – koncert Pawła Ruszkowskiego
  – strzelanie do Żurawinowego Kura o 15:00 – organizowane przez Bractwo Kurkowe w Kościerzynie.

  W piątek 9 września rozpocznie się również dwudniowy rajd rowerowy „Śladem Kaszubskiej Żurawiny”. Jego trasa przebiega przez miejsca ciekawe ze względu na historię i kulturę regionu oraz pokazująca bardzo atrakcyjne walory przyrodnicze obszarów, na których spotykana jest kaszubska żurawina.