fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychWbrew zapowiedziom do zatrzymania importu ukraińskiego zboża dzisiaj nie dojdzie

Wbrew zapowiedziom do zatrzymania importu ukraińskiego zboża dzisiaj nie dojdzie

Eksport zbóż do Polski miał zostać wstrzymany od 14 kwietnia 2023 r. do 1 lipca 2023 r. Uzgodnili to ministrowie rolnictwa Robert Telus i Mykoła Solski podczas spotkania na granicy, które odbyło się w dniu objęcia urzędu przez Roberta Telusa. Ustalenia potwierdziło ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa, a polski minister wielokrotnie informował, że w piątek 14 kwietnia zostanie podpisane stosowne porozumienie pomiędzy stronami.  

Niestety podpisanie porozumienia zostało przełożone – na razie na poniedziałek 17 kwietnia 2023 r., o czym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na Twitterze: 

“Jest jeszcze potrzeba uściślenia niektórych zapisów. Jutro minister Robert Telus będzie w tej sprawie rozmawiał online z min. Mykołą Solskim” – czytamy w komunikacie MRiRW. 

Przypomnijmy, że taką sytuację przewidywała Solidarność Rolników Indywidualnych, o czym informowaliśmy w artykule “Konkrety albo protest. Dziś zapadnie decyzja” : rzecznik NSZZ Solidarność RI mówił wtedy: “Te ustalenia to na razie tylko deklaracje słowne. Oczekujemy solidnych gwarancji, których na razie nie ma. Podtrzymujemy nasz protest, chyba że zapadnie inna decyzja na spotkaniu z ministrem, które odbędzie się dziś, 11 kwietnia, w Rakołupach Dużych”. 

Solidarność RI nie odwołała protestu, protestują również działacze Agrounii. Wiemy jednak, że protestują również organizacje ukraińskie – przeciwko tym ustaleniom. Co prawda tylko werbalnie, ale jednak: w oświadczeniu Ukraińskiej Rady Rolnej Denys Marczuk, wiceprzewodniczący Rady stwierdza, że “Ukraina sprzedaje Polsce trochę zboża i nie są to ogromne ilości. Protesty europejskich rolników mają charakter polityczny, a dostawy ukraińskiego zboża nie zmniejszają rentowności ich [polskich rolników, red.] działalności”. 

Jan Krzysztof Ardanowski pytany podczas Europejskiego Forum Rolników o sprawę Bielmleku i Eskimosa powiedział: “Inne diabły przy tym mieszały”. Wydaje się, że w tym zdaniu zawiera się istota obecnych problemów na rynku zboża, drobiu, jaj, jabłek, malin itp. itd. 

1 KOMENTARZ

  1. W zasadzie to dlaczego rolnicy robią takie wielkie hallo w sprawie importowanych zbóż nie spełniających norm.? Jak w 2021r media opisywały sprawę wprowadzania do obrotu białoruskich ciągników MTZ Belarus bez ważnych świadectw zgodności WE i nie spełniających norm to rolnicy w przewarzającej większości komentowali, że nie powinno się chłopu odbierać możliwości kupna taniego ciągnika. No i import takich traktorów pomimo wiedzy rządzących trwa do dziś. To teraz należałoby zapytać tych rolników dlaczego 38 mln Polaków miano by pozbawić możliwości kupna tańszych przetworów zbożowych z ukraińskiego zboża nie spełniającego norm. Pytam retorycznie i z żalem, że Polak zawsze mądry po szkodzie…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]