fbpx
Strona głównaPozostałeWarzywa, owoce: Na przednówku ceny stabilne

Warzywa, owoce: Na przednówku ceny stabilne

Pomimo, nieznacznego wzrostu cen na warzywa i owoce (pochodzące z chłodni) ceny są umiarkowane – poinformowała redakcję Wrp.pl Małgorzata Skoczewska z Rynku Hurtowego w Broniszach. Rośnie podaż nowalijek i to nie tylko importowanych. Są już krajowe ogórki, pomidory i sałaty. Rzodkiewka tylko importowana. Krajowa na pewno będzie na Święta Wielkanocne. N

Na Rynku w Broniszach gdzie sprzedawane są głównie produkty przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji ceny warzyw są nieznacznie wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Droższe są buraki, cebula, marchew, selery. Tańsze natomiast są kapusta, pietruszka, kwaszone ogórki, szczypior i natka.

Warzywa nie zdrożały proporcjonalnie do wzrostu cen środków do produkcji i usług, które w ubiegłym roku wzrosły ponad 12%. Bardzo podrożały nawozy – fosforowe prawie 60%, azotowe prawie 29%. Środki ochrony roślin były droższe w 2008 roku w porównaniu z 2007 o 10% (dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa)

Tania jest w tym roku pietruszka – kilogram korzeni w ofercie hurtowej kosztuje średnio 2,85 zł, w ubiegłym roku 3,75. Droższa jest marchew. Najczęściej występująca cena to 1,50 zł za kg (w 2008 roku 1,20 zł/kg).
Droższe są także ziemniaki. Średnia cena ziemniaków na Rynku w Broniszach wynosi 73 grosze za kilogram. W ubiegłym roku ziemniaki były wyjątkowo tanie, średnia cena kilograma nie przekraczała 38 groszy.
Od dłuższego czasu w sprzedaży są młode ziemniaki w cenie od 2,50 do 3,00 zł za kilogram. Ziemniaki pochodzą z Cypru, Maroka i Włoch. Minimalny zakup hurtowy to 15 kg.

opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.