Warzywa, owoce: Na przednówku ceny stabilne

Pomimo, nieznacznego wzrostu cen na warzywa i owoce (pochodzące z chłodni) ceny są umiarkowane – poinformowała redakcję Wrp.pl Małgorzata Skoczewska z Rynku Hurtowego w Broniszach. Rośnie podaż nowalijek i to nie tylko importowanych. Są już krajowe ogórki, pomidory i sałaty. Rzodkiewka tylko importowana. Krajowa na pewno będzie na Święta Wielkanocne. N

Na Rynku w Broniszach gdzie sprzedawane są głównie produkty przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji ceny warzyw są nieznacznie wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Droższe są buraki, cebula, marchew, selery. Tańsze natomiast są kapusta, pietruszka, kwaszone ogórki, szczypior i natka.

Warzywa nie zdrożały proporcjonalnie do wzrostu cen środków do produkcji i usług, które w ubiegłym roku wzrosły ponad 12%. Bardzo podrożały nawozy – fosforowe prawie 60%, azotowe prawie 29%. Środki ochrony roślin były droższe w 2008 roku w porównaniu z 2007 o 10% (dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa)

Tania jest w tym roku pietruszka – kilogram korzeni w ofercie hurtowej kosztuje średnio 2,85 zł, w ubiegłym roku 3,75. Droższa jest marchew. Najczęściej występująca cena to 1,50 zł za kg (w 2008 roku 1,20 zł/kg).
Droższe są także ziemniaki. Średnia cena ziemniaków na Rynku w Broniszach wynosi 73 grosze za kilogram. W ubiegłym roku ziemniaki były wyjątkowo tanie, średnia cena kilograma nie przekraczała 38 groszy.
Od dłuższego czasu w sprzedaży są młode ziemniaki w cenie od 2,50 do 3,00 zł za kilogram. Ziemniaki pochodzą z Cypru, Maroka i Włoch. Minimalny zakup hurtowy to 15 kg.

opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności