fbpx

Warzywa liściowe lubią azot

Uprawa warzyw w wielu wypadkach wymaga indywidualnej pielęgnacji i często wielokrotnego zbioru w czasie wegetacji, co wpływa na pracochłonność. Wysokie koszty związane z ochroną roślin oraz nakłady pracy ręcznej, nawet kilkakrotnie większe niż w typowej produkcji rolniczej decyduję, że udział kosztów nawożenia jest proporcjonalnie mniejszy. Nie można oszczędzać na optymalnym nawożeniu warzyw.

Spośród pierwiastków, które mają wpływ na plonowanie roślin na pierwszym miejscu należy wymienić azot. W suchej masie jest go zaledwie kilka procent, lecz w żywych komórkach azot jest głównym składnikiem białka, a więc budulca każdej żywej materii. Bez azotu nie ma prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Najwięcej tego pierwiastka zawierają zielone części roślin. Z tego względu azotu potrzebują wszystkie warzywa w początkowej fazie wegetacji. Zwłaszcza te tworzące dużo zielonej masy, jak kapusta biała, włoska i pekińska, jarmuż, brokuły oraz seler naciowy. W przypadku sałaty, rzodkiewki, pietruszki naciowej czy szpinaku, czyli warzyw o krótkim okresie wegetacji, nawożenie azotem powinno być umiarkowane. Istnieje w typ przypadku niebezpieczeństwo gromadzenia przez rośliny szkodliwych azotanów.

Baner Syngenta

Azot jest pierwiastkiem bardzo ruchliwym w glebie i jego zawartość może ulegać stratom. Dzielone dawki azotu powinno się stosować zawsze w okresach, gdy możliwe jest pobieranie pierwiastka przez roślinę. Termin należy dostosować do indywidualnych potrzeb gatunku a nawet odmiany oraz tempa wzrostu roślin. Teoretycznie najlepszym sposobem jest ciągłe dostarczanie roślinom azotu, ale to zabieg dość skomplikowany i zbyt drogi w polowej uprawie.
Wyliczonej dawki azotu nie należy stosować jednorazowo, a dzielić na części i dostarczać od początku faz intensywnego wzrostu. Ogranicza się w ten sposób straty pierwiastka z gleby oraz umożliwia korektę odżywiania roślin w okresie intensywnego wzrostu. Podczas zabiegów ochrony azot należy stosować dolistnie w formie wodnego roztworu mocznika.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.