fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyWarunkowość. Co zrobić, aby dostać pełne płatności w nowej WPR? Ekspert wyjaśnia...

Warunkowość. Co zrobić, aby dostać pełne płatności w nowej WPR? Ekspert wyjaśnia [video]

Aby otrzymać dopłaty bez potrąceń w nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, rolnicy będą musieli spełniać zasady warunkowości. Na czym polega warunkowość i jak do niej podejść? podczas piątkowej konferencji firmy Wialan w Chęcinach wyjaśniał nam ekspert ds. programów WPR, Marek Krzysztoforski.

Warunkowość to wymagania wobec rolników, na podstawie których rolnik może mieć wypłacone 100% płatności. Warunkowość to kontynuacja dawnych wymogów wzajemnej zgodności, do czego dołączono dotyczące dużych gospodarstw zazielenienie.

Warunkowość dzieli się na dwie grupy: wymagania statutowe, czyli wymagania dotyczące przestrzegania już funkcjonującego prawa polskiego. Drugi element to wymagania GAEC, czyli normy dobrej kultury rolnej. Jest ich 9 i nakładają one na rolników pewne zobowiązania dotyczące przede wszystkim ochrony środowiska i bioróżnorodności.

Zasad warunkowości nie znamy jeszcze w wersji ostatecznej, jednak znamy już ich wyraźny zarys, a można je sprawdzić na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/warunkowosc

1 KOMENTARZ

  1. to jest niewolnictwo a nie wsparcie rolnika duzo gorzej jak za komuny rolnicy sa niewolnikami na własnej ziemi to ci dopiero pomoc

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.