fbpx

Warsztaty Polowe Sumi-Agro Poland – Mieniany 2007

W Mienianach (k. Chrubieszowa) w dniu 5 czerwca br. na polach gospodarstwa Pana Władysława Brzozowskiego odbyły się warsztaty polowe zorganizowane przez firmę Sumi-Agro Poland. Podczas tej ciekawej imprezy polowej, firma Sumi-Agro Poland dokonała wspólnie z zaproszonymi rolnikami uczestniczącymi w Programie PROFIT”, oceny działania zastosowanych tam środków ochrony roślin (m.in. Mospilan, Topsin M, Torero) i specjalistycznych nawozów nalistnych. Zaproszeni goście mieli także możliwość obejrzenia dorodnych kolekcji odmian rzepaku ozimego (Betty, Olano, Olpop) oraz kukurydzy (Veritis, Heliostar, Laurelis, Makila).”

Program “PROFIT” funkcjonuje już od 5 lat, a uczestniczą w nim gospodarstwa z całej Polski. W gospodarstwach “PROFIT” agrotechnika i ochrona upraw prowadzona jest z wykorzystaniem środków i programów ochrony roślin proponowanych przez firmę Sumi-Agro Poland”. Gospodarstwa te objęte są także systemem doradztwa prowadzonego przez przedstawicieli firmy.

Spotkanie rolników uczestniczących w naszym programie “PROFIT” zorganizowane zostało po raz pierwszy. Zaprosiliśmy tutaj tylko rolników z gospodarstw uczestniczących w tym programie oraz doradców i przedstawicieli, którzy bezpośrednio kontaktują się z tymi gospodarstwami – mówi Jerzy Kłos, przedstawiciel Sumi-Agro Poland. W gospodarstwie Pana Władysława Brzozowskiego założone zostały pola doświadczalne, gdzie testowane było praktycznie wszystko, czym dysponuje firma dla upraw rzepaku, kukurydzy i buraków. Cała oferta pokazała “jak działa na polach” oraz jak plonują odmiany rzepaku i kukurydzy. Testujemy w ten sposób wszystkie nasze nowości – w rzeczywistych warunkach polowych, nie na małych poletkach pokazowych, bez żadnej taryfy ulgowej. Rolnicy uczestniczący w programie mają kontakt bezpośredni z naszymi przedstawicielami – doradcami i handlowcami. “Serwisujemy” te gospodarstwa przez cały rok – na bieżąco rozwiązujemy ich problemy, doradzamy i proponujmy skuteczne rozwiązania w zakresie uprawy, ochrony roślin i zbytu płodów rolnych – mówi Jerzy Kłos, przedstawiciel firmy Sumi-Agro Poland.

Burak cukrowy.
Sztandarowym rozwiązaniem firmy dla upraw buraka cukrowego jest preparat Torero. Jest to preparat, który stanowi pełną ochronę bez dodatku innych substancji. Katalog zwalczanych chwastów dla Torero jest pełny. Wykonuje się dwa do trzech zabiegów (w tym roku trzy, ponieważ wegetacja była wczesna, natomiast chłody kwietniowe spowodowały, że burak rósł stosunkowo wolno). W latach o znormalizowanej pogodzie w zupełności wystarczają dwa zabiegi. Firma zaleca także stosowanie Torero z dodatkiem adiuwantu, ale dopiero w momencie, kiedy pojawiają się chwasty uciążliwie, np. samosiewy rzepaku albo rdest. Folie do monitorowania stanu zachwaszczenia oferowane przez Sumi-Agro Poland pozwalają określić na dwa trzy dni wcześniej zagrożenie wschodami chwastów. Dzięki temu dawka preparatu chwastobójczego może być zoptymalizowana.

Pszenica ozima.
Dla upraw pszenicy ozimej Sumi-Agro Poland oferuje dwa herbicydy do zwalczania chwastów dwuliściennych. Pierwszy to Ecopart, który zwalcza podstawowe chwasty dwuliścienne włącznie z przytulią czepną. W celu rozszerzenia działania na miotłę zbożową zaleca się mieszaninę tego preparatu z izoproturonem. Drugi to całkowita nowość – Fox, herbicyd stosowany w uprawach pszenicy, który szczególnie sprawdza się na polach z dużym udziałem fiołka. Warto stwierdzić, że z fiołkiem większość preparatów radzi sobie słabo.

Jeśli chodzi o ochronę fungicydową, to firma poleca w momencie pełni krzewienia zastosowanie preparatu Topsin M z nawozem manganowym Mantrac. Zastosowany w gospodarstwach programu “PROFIT” zabieg, ukierunkowany był na choroby podstawy źdźbła i na źródła zakażenia mącznikiem w okresie pełni krzewienia. Jakiś czas temu zauważyliśmy, że na stanowiskach uprawowych w gospodarstwach należących do programu brakowało manganu. Zaczęliśmy zalecać formułowany nawóz nalistny Mantrac, który w połączeniu z Topsinem daje wyraźny “efekt zieloności”, co przekłada się nie tylko na wyższy plon, ale także na wyższą zawartość białka w ziarnie pszenicy. Było to szczególnie dobrze widoczne w roku bieżącycm – powiedział J. Kłos.

Rzepak ozimy.
Rzepak ozimy będący pod ochroną herbicydową został opryskany standardowym preparatem stosowanym w takich przypadkach. Ten preparat to Alatrif – mieszkanka alachloru i triflurotoksu. Firma jako jedyna na rynku dostarcza gotową mieszaninę tych dwóch substancji. Na stanowiskach z rzepakiem przytulia nie stanowiła problemu. Wystarczył jeden zabieg ochronny. Jesienią był zastosowany nasz formułowany nawóz nalistny Photre,l zawierający 5 podstawowych mikroelementów – bor, mangan, siarkę, magnez i molibden. Powoduje to pełne wykorzystanie azotu i innych makroelementów dostarczonych w nawozie podstawowym. To bardzo istotne dla gospodarstw, gdzie chce się uzyskiwać plon na poziomie 4 i więcej tony z ha. Razem z Photrelem zastosowany był już jesienią fungicyd Topsin M, dodany w celu zapobiegania już jesienią pojawienia się groźnych chorób. Na wiosnę firma zaleca fungicyd Sumi-Top. Jest to duopak – mieszanka Sumilexu z Topsinem M. Zwalcza ona 4 podstawowe choroby rzepaku – suchą zgniliznę kapustnych, zgniliznę tardzikową, czerń krzyżową i szarą pleśń – dodaje J. Kłos.Na stanowiskach rzepakowych szkodniki zwalczane były sztandarowym produktem Sumi-Agro Poland o nazwie Mospilan. Jest to środek, z zupełnie nowej grupy chemicznej. Działa systemicznie, niezależnie od temperatury, znacznie dłużej od innych preparatów, dzięki czemu wystarcza często jeden zabieg. W tym roku wykonano dwa zabiegi. Marcowy zabieg wykonywany był przeciwko chowaczowi brukwiaczkowi i czterozębnemu. Drugi zabieg był na słodyszka. Jest to preparat całkowicie bezpieczny dla pszczół i innych owadów pożytecznych, zachowujący “zerową” prewencję dla pszczół. A trzeba pamiętać o tym, że pszczoły to zapylacze rzepaku, których obecność na polu przekłada się na wysokość plonu, a naturalni drapieżcy wspierają rolnika w walce ze szkodliwymi owadami. Zaprezentowano również cztery odmiany kukurydzy (Heliostar, Laurelis, Makila, Veritis) i trzy odmiany rzepaku (Betty, Olano, Olpop), które znajdują się w ofercie Sumi-Agro Poland. W warsztatach ze strony firmy uczestniczyli: Dariusz Pisarski – kierownik regionu wschodniego, Jerzy Kłos i Sławomir Stankiewicz – przedstawiciele firmy w części wschodniej Polski oraz goście specjalni – eksperci i doradcy zewnętrzni. Trzeba także podkreślić duże zaangażowanie i duży wkład organizacyjny w przygotowanie warsztatów polowych, właściciela gospodarstwa, Pana Władysława Brzozowskiego, któremu firma Sumi-Agro Poland, składa za naszym pośrednictwem serdeczne podziękowania!

MS&Alan
WRP

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.