fbpx

Waloryzacja emerytur rolniczych. “Zwrócony” prezent przed wyborami?

Na niedzielnej konferencji w Przysusze, gdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z rolnikami, głos zabrał także minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział korzystną dla rolników waloryzację emerytur. Jednakże jest to tylko przywrócenie stanu, który ten sam rząd zabrał rolnikom w 2017 r.

Można powiedzieć, że kampania przed przyszłorocznymi wyborami trwa już w pełni i PiS wszelkimi środkami chce walczyć o głosy wsi, bo to od nich może zależeć jego być albo nie być w przyszłorocznych wyborach.

Samasz loteria - baner

Jak jednak słusznie zauważył portal interia.pl, wprowadzenie korzystnej, na równych zasadach, waloryzacji emerytur z KRUS z emeryturami z ZUS to tylko i wyłącznie powrót do stanu z roku 2017. Do tego bowiem roku waloryzacje odbywały się na identycznych zasadach i w 2017 roku zabrał je rolnikom rząd Beaty Szydło.

Obecnie te niekorzystne zmiany mają być odwrócone, ale bez zwrotu utraconych korzyści za ostatnich kilka lat. Zgodnie z wyliczeniami portalu interia.pl przeciętna emerytura rolnicza po najbliższej waloryzacji wynosiłaby ok. 1645 zł, podczas gdy tych niekorzystnych dla rolników zmian nie wprowadzono by w 2017 r. przeciętna emerytura wynosiłaby ok. 2120 zł miesięcznie.

Koszt przywrócenia rolnikom poprzednich zasad waloryzacji wyniesie ok. 3,4 mld zł w okresie marzec-grudzień 2023 i 4,6 mld zł w okresie marzec 2023 – luty 2024. Jednak na całym zamieszaniu i przywracaniu zasad waloryzacji emeryci w KRUS i tak będą stratni.

Z powodu, iż nie są zakładane rekompensaty za ostanie 5 lat zmienionej waloryzacji, pobierający w tym czasie emerytury rolnicy są średnio stratni na nieco ponad 18 tys. zł.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.