fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościWał nożowy w agregatach Amazone Cirrus 6003-2. Co daje podczas uprawy?

Wał nożowy w agregatach Amazone Cirrus 6003-2. Co daje podczas uprawy?

Niemiecka firma Amazone oferuje teraz wał nożowy jako narzędzie przygotowawcze do składanego agregatu uprawowo-siewnego Cirrus 6003-2.

Szczególną cechą jest zamknięta konstrukcja rdzenia walca z układem noży odwracalnych mocowanych w kształcie litery V. Wał nożowy zapewnia dodatkowe tworzenie struktury gruzełkowatej (kruszenie) zbrylonych gleb i intensywne rozdrabnianie resztek pożniwnych. Międzyplony i wysokie ściernisko są cięte w poprzek kierunku jazdy.

Kolejną zaletą zastosowania wału nożowego Cirrus 6003-2 jest zmniejszenie liczby przejazdów roboczych. Chroniona jest przy tym struktura gleby, ograniczone jest parowanie ważnej wody glebowej, a także skraca się czas pracy i obniżają się koszty.

Podczas uprawy zbóż po słoneczniku wysokie resztki pożniwne są przecinane poprzecznie przez wał nożowy i wyrównywane wzdłużnie przez następujące po nim talerze faliste Minimum TillDisc. Precyzja odkładania ziaren zostaje znacznie udoskonalona, ponieważ redlica nie jest unoszona przez resztki pożniwne.

Z kolei po zbiorze kukurydzy równomierne rozdrabniane i wymieszanie pozostałości ścierniskowych poprawia higienę pola. Zastosowanie wału nożowego w Cirrusie 6003-2 pozwala zrezygnować z dodatkowego przejazdu maszyną mulczującą, wałem lub broną talerzową w celu uprawy ścierniska.

Natomiast przy bezpośrednim wysiewie w stojące poplony wał nożowy znacznie poprawia rezultat pracy, gdyż poplony są intensywnie obrabiane podczas jednego przejazdu i ewentualnie mieszane z glebą.

Od strony technicznej wał nożowy charakteryzuje się wyjątkową stabilnością. Zwłaszcza solidne łożyskowanie oraz noże wykonywane ze stali borowej gwarantować mają jego długą trwałość. Mocowania noży są wpuszczone w rurę wału. Zwarty rdzeń wału jest odporny na kamienie i zabrudzenia, a dzięki łożyskom baryłkowym i ślizgowemu pierścieniowi uszczelniającemu wał nożowy jest całkowicie bezobsługowy. Obustronnie szlifowane noże odwracane pozwalają ograniczyć koszty zużycia o połowę.

Szczególną cechą wału nożowego jest układ noży w kształcie litery V, który zapobiega ściąganiu bocznemu. Kopiowanie podłoża zapewniają poszczególne segmenty wału. Dzięki temu maszyna pracuje równomiernie na całej szerokości roboczej, nawet na nierównym podłożu.

Źródło: Amazone

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.