Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, w Wielkopolsce komisje powołane do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych pracują w trybie ciągłym i nie ma potrzeby każdorazowego uruchamiania ich działania, gdy wystąpią niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
W ostatnim czasie w Wielkopolsce wystąpiły obfite opady deszczu, które spowodowały podtopienia, zalania i uszkodzenia upraw, budynków itd. Do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych powołane są Gminne Komisje Klęskowe, które w Wielkopolsce pracują w trybie ciągłym.
– Sygnałem do podjęcia prac przez komisje jest wniosek o oszacowanie strat złożony przez poszkodowanego rolnika. Nie ma potrzeby każdorazowego uruchamiania ich działania, gdy wystąpią niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Aktualizowane są jedynie ich składy. Zatem, aby szkody zostały oszacowane należy złożyć do komisji gminnej wniosek o oszacowanie szkód – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
W przypadku szacowania szkód spowodowanych przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę, brana pod uwagę jest cała produkcja w gospodarstwie, również produkcja zwierzęca, jeżeli rolnik taką prowadzi. Tylko w przypadku szkód spowodowanych przez suszę, produkcja roślinna jest oddzielona od zwierzęcej.
Komisja jest zobowiązana w terminie 30 dni od oszacowania szkód złożyć wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód protokół oszacowania szkód.
W komunikacie WIR zamieszczone są szczegółowe informacje na powyższy temat. Znajdują się one na stronie Wielkopolska Izba Rolnicza .