W walce z podróbkami

Podrabiane środki ochrony roślin to zmora nie tylko rolników, ale też producentów i dystrybutorów tych preparatów

Sumi Agro wspiera służby mundurowe w zwalczaniu fałszerzy środków ochrony roślin. Od 2014 roku przechwycono blisko półtorej tony podrobionego Mospilanu w trakcie 187 zatrzymań celnych w Polsce. 
Sumi Agro Poland od kilku lat prowadzi działania, których celem jest zwalczanie handlu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz przeciwstawianie się nieuczciwym praktykom w branży. Spółka złożyła wniosek o ochronę celną w trybie Rozporządzenia PE i Rady nr 608/2013 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne. Firma aktywnie współpracuje z agencją detektywistyczną oraz służbami celnymi w zakresie ujawnionych przypadków importu podrobionego Mospilanu 20 SP. Przedstawiciele Sumi Agro Poland prowadzą szkolenia dla przedstawicieli służb celnych, policji, straży granicznej oraz PIORiN. Spółka na bieżąco monituje portale internetowe, analizuje informacje płynące z rynku oraz zgłasza wszelkie niepokojące sygnały.
 
W wyniku tych działań w 2014 roku przejęto blisko tonę podrobionego Mospilanu w trakcie 77 zatrzymań celnych. Do końca listopada 2015 roku odnotowano już kolejnych 110 zatrzymań celnych i pół tony podrobionego Mospilanu. W ciągu ostatnich 14 miesięcy zapadło 8 wyroków. W sprawach tych orzekane są kary grzywny i warunkowego pozbawienia wolności. W jednej ze spraw sąd wymierzył skazanemu 8 miesięcy bezwzględnej kary więzienia. Dodatkowo, sądy orzekają tzw. nawiązkę lub obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego.
 
Sumi Agro Poland zwalcza także wszelkie nieuczciwe praktyki w branży, które wprowadzają w błąd opinię publiczną. Przykładem jest konsekwentne przeciwstawianie się reklamie preparatu biobójczego, sugerującej możliwość jego zastosowania do zwalczania szkodników roślin uprawnych. Spółka złożyła skargę do Komisji Etyki Reklamy, która wydała uchwałę potwierdzającą, że reklama może wprowadzać w błąd i powinna zostać zmieniona. Pomimo tego, wiosną tego roku na stronie producenta biocydu pojawił się ponownie opis jednego z preparatów, w którym przedstawiano go jako środek ochrony roślin. Sumi Agro Poland poinformowała o problemie PIORiN oraz UOKiK. W wyniku wdrożonych działań m. in. kontroli przeprowadzonej u producenta, informacja została zmieniona.
 
Renata Struzik, za: Sumi Agro
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności