W walce o wsparcie dla rolników. Polskich i europejskich

Po protestach w Brukseli i nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Europejskiej ws. trudnej sytuacji europejskich rolników, do ministra rolnictwa wpłynął wniosek o pomoc producentom mleka poprzez dopłatę do 1 litra określonej na gospodarstwo kwoty mlecznej i uruchomienie wypłaty dopłat bezpośrednich.

7. września w Brukseli odbył się kilkutysięczny protest (ponad 6000 rolników i 2000 ciągników) europejskich rolników, w tym ok. 100 rolników z Polski – członków izb rolniczych. Domagali się oni natychmiastowych działań w związku z kryzysową sytuacją na rynkach rolnych. Protest zorganizowały komitety Copa-Cogeca w dniu nadzwyczajnego posiedzenia ministrów rolnictwa UE.

Biorący udział w proteście prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, w imieniu polskich rolników zwrócił uwagę, że mniejszy popyt, rosyjskie embargo i spadek eksportu do Chin sprawiły, że ceny żywności spadły i produkcja stała się nieopłacalna. Ponadto, podkreślił, że polscy rolnicy dodatkowo ucierpieli w wyniku suszy, dlatego chcemy, żeby KE dała dodatkowe środki producentom mleka, a polskim rolnikom dodatkowe środki związane z suszą na podwyższenie kosztów paszy.

Reagując na dramatyczną sytuację unijnego rolnictwa, a w szczególności producentów mleka, wieprzowiny, warzyw i owoców oraz wołowiny, protest miał podkreślić skalę problemu, aby UE podjęła stosowne działania.10. września 2015 r. prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz oraz prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów, Mleka Leszek Hądzlik wystąpili do ministra rolnictwa, wnioskując o podział krajowej koperty kwoty przypadającej polskim producentom mleka poprzez dopłatę do 1 litra określonej na gospodarstwo kwoty mlecznej, po udokumentowaniu przez rolnika zaświadczeniem aktualnej produkcji i sprzedaży mleka.

Zwrócono się również o uruchomienie dla wszystkich rolników, najszybciej jak to możliwe, zaliczkowej wypłaty dopłat bezpośrednich za rok 2015.
Obecny rok jest szczególnie ciężki dla polskich gospodarstw ze względu na załamanie się cen na produkty rolne oraz niespotykaną od wielu lat klęskę suszy. Szczególnie trudną sytuację mają producenci mleka, którzy dodatkowo ponoszą koszty kar za przekroczenie kwot mlecznych. W tej sytuacji, każda pomoc finansowa przekazana jak najszybciej jest bezcenna.

Renata Struzik, źródło: KRIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności