Ten sezon nie zapowiada się tak dobrze dla pszczelarzy jak poprzednie. Jak mówią, będzie mniej miodu, bo jest mniej pszczół. Dlatego trzeba je chronić i im pomagać – rola pszczół w ekosystemie jest bardzo ważna – zapylają kwiaty, które wydają owoce i nasiona. A przy okazji produkują też miód.
– A jaki im pomagać? Najprostszym ze sposobów jest goszczenie pszczół w swoim ogrodzie oraz dbanie o środowisko naturalne, sadzenie/sianie roślin miododajnych, nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach oblotu pszczół, a w szczególności nieużywanie pestycydów – informuje Polski Związek Pszczelarski.
Jak podaje Instytut Ogrodnictwa, w Polsce w 2019 roku żyło około 1,68 mln rodzin pszczelich (jedna rodzina to jeden ul). Nasz kraj jest jednym z europejskich liderów w produkcji miodu. Od jednej pszczelej rodziny można uzyskać 14 kg miodu.
Kupowany jest chętnie nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Najwięcej polskiego miodu sprzedawane jest w Niemczech i Francji. A jeśli chodzi o ceny, to za najtańszy miód rzepakowy – w hurtowym obrocie w 2019 roku – płacono za 1 kilogram 12 złotych, zaś najdroższy miód wrzosowy kosztował 23 zł/kg.