fbpx
Strona głównaPolecamyW tym roku mniej pszczół i mniej miodu

W tym roku mniej pszczół i mniej miodu

Ten sezon nie zapowiada się tak dobrze dla pszczelarzy jak poprzednie. Jak mówią, będzie mniej miodu, bo jest mniej pszczół. Dlatego trzeba je chronić i im pomagać – rola pszczół w ekosystemie jest bardzo ważna – zapylają kwiaty, które wydają owoce i nasiona. A przy okazji produkują też miód.

– A jaki im pomagać? Najprostszym ze sposobów jest goszczenie pszczół w swoim ogrodzie oraz dbanie o środowisko naturalne, sadzenie/sianie roślin miododajnych, nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach oblotu pszczół, a w szczególności nieużywanie pestycydów – informuje Polski Związek Pszczelarski.

Jak podaje Instytut Ogrodnictwa, w Polsce w 2019 roku żyło około 1,68 mln rodzin pszczelich (jedna rodzina to jeden ul). Nasz kraj jest jednym z europejskich liderów w produkcji miodu. Od jednej pszczelej rodziny można uzyskać 14 kg miodu.

Kupowany jest chętnie nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Najwięcej polskiego miodu sprzedawane jest w Niemczech i Francji. A jeśli chodzi o ceny, to za najtańszy miód rzepakowy – w hurtowym obrocie w 2019 roku – płacono za 1 kilogram 12 złotych, zaś najdroższy miód wrzosowy kosztował 23 zł/kg.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.