fbpx

W tendencji wzrostowej saletrzak, mocznik oraz fosforan amonu. Ceny nawozów na koniec pierwszej dekady grudnia

Po ubiegłotygodniowych podwyżkach większości cen nawozów mineralnych, w bieżącym tygodniu ceny się ustabilizowały. W tendencji wzrostowej pozostaje saletrzak, mocznik oraz fosforan amonu. Poniżej przedstawiamy aktualne ceny nawozów mineralnych.

Baner Kuhn

Kwestia importu nawozów mineralnych od dłuższego czasu budzi wiele emocji. Polska wnioskuje o nałożenie ceł na nawozy sprowadzane zza wschodniej granicy, a w dalszej kolejności wprowadza sankcje na produkty pochodzące z Białorusi. To jednak nie koniec działań. Jak wprowadzane ograniczenia w handlu nawozami wpłyną na ich ceny na polskim rynku?

 Krajowa Administracja Skarbowa uderza w białoruski rynek nawozów

Na wniosek Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na listę sankcyjną MSWiA wpisano białoruską spółkę NFT LLC, która eksportuje mocznik produkowany przez Grodno Azot – firmę objętą unijnymi sankcjami za łamanie praw człowieka i wspieranie reżimu Łukaszenki – czytamy na stronie gov.pl.

Grodno Azot, kluczowy producent nawozów azotowych na Białorusi, wykorzystuje pośredników do omijania sankcji, co pozwala im na eksport produktów do UE, w tym także do Polski. Wpis NFT LLC na listę sankcyjną ogranicza jej dostęp do unijnego rynku, uderza w gospodarkę Białorusi oraz wspiera ochronę unijnych producentów, w tym Grupę Azoty, która zmaga się z rekordowym napływem tanich nawozów ze Wschodu.

Polska wraz z Estonią, Łotwą i Litwą złożyły wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi, które konkurują cenowo dzięki tanim surowcom. Obecnie, bez decyzji unijnych, Polska podejmuje działania samodzielnie, poprzez ograniczenie importu z Białorusi za pomocą listy sankcyjnych. Zapowiada także dalsze wpisy firm chemicznych z regionu.

Baner Kioti
SDF baner

Wyzwania na rok 2025 w sektorze chemicznym

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w dniu 4 grudnia 2024 roku, odbyło się spotkanie pn. “Polska Chemia w Prezydencji PL – Manifest Polskiej Chemii”, zorganizowane przez posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana wraz z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego. W trakcie spotkania omówiono główne cele polskiego sektora chemicznego w kontekście przygotowań do Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku. Do głównych filarów Manifestu Polskiej Chemii należą: ochrona rynku, transformacja energetyczna oraz sprzyjające regulacje.

Zdaniem przedstawicieli z branży, związku z napływem tańszych produktów i surowców z krajów azjatyckim oraz importem nawozów z Rosji i Białorusi, kluczowym elementem zapewniającym stabilność gospodarki Europy jest efektywna ochrona rynku przed nieuczciwą konkurencją i dumpingiem cenowym. Istotne jest także wprowadzenie mechanizmów kontroli pochodzenia produktów, w celu wyeliminowania nieuczciwych praktyk.

Stabilność sektora chemicznego zależy także od dostępu do taniej energii i wsparcia technologii niskoemisyjnych, w tym wodorowych, które wspierają dekarbonizację. W zakresie regulacji, jak twierdzą uczestnicy spotkania, konieczne jest uproszczenie procedur oraz otwarty dialog z przemysłem, co pozwoli na skuteczniejsze wdrażanie polityk.

Poruszono również temat napływu towarów z Rosji i Białorusi, który w Unii Europejskiej jest oceniany jest na podstawie danych zbiorczych dla całej Europy, wskazujących na spadek importu. Wiele z tych towarów trafia do UE pośrednio, poprzez inne kraje lub w zmienionej formie, co pozwala na obejście sankcji. Sytuacja wymaga natychmiastowych działań, ponieważ stanowi poważne zagrożenie dla stabilności rynku i uczciwej konkurencji w Unii, szczególnie dla Polski, która odczuwa jej skutki najsilniej.

Rekordowy import nawozów do Polski

Przypominamy, że w okresie od stycznia do września 2024 roku zaimportowano do Polski 3,2 mln ton nawozów, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku oraz o 17% więcej niż w rekordowym 2020 roku – wynika z danych przedstawionych przez Arkadiusza Zalewskiego z IERiGŻ. Rosja odpowiada za około 30% całkowitego wolumenu importowanych nawozów do Polski.

Aktualne średnie ceny detaliczne nawozów mineralnych zebrane z kilku punktów sprzedaży wraz z porównaniem t/t (opakowania BB):
Nawóz      Cena brutto (zł/t)   
MegAN 33,5 1676 Wzrost ceny +8 zł/t
Saletrosan 26 plus 1667,60 Bez zmian
Saletrosan 30* 1748 Bez zmian
Saletrzak 27 Standard Plus 1485,15 Wzrost ceny +27,65 zł/t
Siarczan amonu AS21 macro 1396,90 Bez zmian
ANVISTAR 34 N 1635,40 Bez zmian
Salmag 1444 Bez zmian
Canwil* 1462 Bez zmian
RSM 32 1502,30 Bez zmian
RSM 30* 1466,60 Bez zmian
RSM 28* 1397 Bez zmian
RSM 26N+3S Brak dostępności
Pulan 34,4 1614,80 Bez zmian
Mocznik Pulrea NBPT 2198,70 Wzrost ceny +17,40 zł/t
Polifoska 5* 2649,90 Bez zmian
Polifoska 6 2814,80 Bez zmian
Polifoska 7* Brak dostępności
Polifoska 8 2830,50 Bez zmian
Amofoska 4-16-18* 1944 Bez zmian
Korn-Kali 1629,10 Bez zmian
Sól Potasowa 1869,30 Bez zmian
Fosforan amonu DAP 18-46 3184 Wzrost ceny +31,30 zł/t
Super Fos Dar 2794 Bez zmian

 

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.