fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeW sprawie zmiany przepisów ubezpieczeniowych pomocników rolnika

W sprawie zmiany przepisów ubezpieczeniowych pomocników rolnika

W związku z licznymi interwencjami rolników, dotyczącymi krzywdzących i nierealnych przepisów w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych tzw. pomocników rolnika, Świętokrzyska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministra Rolnictwa o zmianę tych przepisów.

– Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej informuje Pana Ministra, że wpływają wnioski od rolników z terenu województwa świętokrzyskiego dotyczące niekorzystnych zasad naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne pomocnika rolnika, gdzie składka ta jest niepodzielna i wynosi 142 zł na miesiąc, bez względu na liczbę dni podlegania temu ubezpieczeniu w danym miesiącu. W przypadku przepracowania przez pomocnika rolnika np. kilku dni w miesiącu sierpniu i kilku dni w miesiącu wrześniu rolnik zatrudniający pomocnika rolnika będzie musiał zapłacić za niego 142 zł za miesiąc sierpień i 142 zł za miesiąc wrzesień – pisze w liście skierowanym do resortu rolnictwa Ryszard Ciźla, prezes ŚIR.

Zdaniem samorządu rolniczego jest to wysoce niekorzystne dla rolników zatrudniających w swoich gospodarstwach pomocników rolników w okresie krótszym niż jeden miesiąc. Specyfika pracy, warunki atmosferyczne oraz dorywczy charakter pracy pomocnika rolnika wymuszają wręcz zmianę systemu naliczania składek zdrowotnych dla pomocnika rolnika w ten sposób, że składki powinny być naliczane dziennie lub w zależności od okresu zatrudnienia. Jak podkreśla ŚIR obecny system prowadzi do zwiększenia kosztów zbioru co szczególnie dla producentów owoców i ich niskich cen ma ogromne znaczenie.

Źródło: ŚIR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.