fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRW sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków

W sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków

W związku z licznymi sygnałami od rolników szczególnie z powiatu sieradzkiego (tzw. zagłębia ziemniaczanego) Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków.

W ocenie samorządu rolniczego sytuacja ta spowodowana jest bardzo niską  ceną (rażące różnice w cenach: 0,20 zł/kg ziemniaków w skupie – w sklepie ziemniaki kosztują od 1,00 do 1,50 zł/kg, kapusta 0,10 zł/kg – w sklepie po 3 zł).  Obecna sytuacja na rynku jest dramatyczna, ponieważ nadmierny niekontrolowany import i ograniczenia w eksporcie spowodowane bakteriozą pierścieniową ziemniaków powodują duże starty.

Izba rolnicza uważa, że jednym z problemów jest niemożność zbycia warzyw składowanych w chłodniach, natomiast w sklepach dostępne są warzywa importowane również z krajów trzecich. Jak podkreśla IRWŁ działające na polskim rynku przetwórnie i sieci handlowe nie chcą zawierać kontraktów z polskimi producentami z uwagi na wystąpienie w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaków. Rynek zalewają importowane ziemniaki i warzywa, które, zdaniem rolników, są przepakowywane i zbywane jako produkty polskie.

–  Rolnicy domagają się wzmożonych kontroli ziemniaków i warzyw importowanych do Polski oraz otwarcia nowych rynków zbytu. Sytuacja na rynku ziemniaków i warzyw jest na tyle trudna, że producenci rolni zaczynają organizować protesty i wychodzić na ulice – mówi Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ.

Źródło: IRWŁ

 

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.