W sprawie szacowania szkód

W związku napływającymi sygnałami o szkodach w oziminach powstałych w wyniku ujemnych skutków przezimowania Ministerstwo rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do wszystkich wojewodów o powoływanie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187 z późn. zm.), stosownie do potrzeb, komisji i sprawne szacowanie przez te komisje powstałych szkód.

 – Wskutek niskich temperatur sięgających -20oC, które wystąpiły w styczniu oraz braku opadu śniegu, nie ma praktycznie regionu kraju, z którego nie docierałyby sygnały od rolników o wymarznięciu zasiewów. Rolnicy oceniają, że straty w obsadzie roślin mogą nawet wynosić w niektórych regionach 20–30%, a w niektórych rejonach jeszcze więcej. Ciepła i wilgotna jesień i końcówka roku spowodowały, że oziminy w większości regionów kraju nie zahartowały się. Pogoda zaskoczyła nagłym przyjściem mrozów, głównie bez okrywy śnieżnej, co spowodowało straty w obsadzie – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności