fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychW pierwszej połowie 2022 roku zaimportowaliśmy dwa razy więcej zbóż niż rok...

W pierwszej połowie 2022 roku zaimportowaliśmy dwa razy więcej zbóż niż rok wcześniej

Od stycznia do czerwca z Polski wyeksportowano łącznie 3,98 mln ton zbóż. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 4,5 mln ton, co oznacza spadek o 11,6 proc. rok do roku. Przeszło dwukrotnie wzrósł z kolei import zbóż.

Pomimo mniejszej ilości wyeksportowanego zboża wartość eksportu znacznie wzrosła dzięki znacznie wyższym cenom, sprzedaliśmy bowiem zboża o łącznej wartości 1,338 mld złotych, co oznacza wzrost o 37 proc. wobec pierwszego półrocza zeszłego roku.

W porównywanych okresach przeszło dwukrotnie wzrósł import zbóż – do 1,21 mln ton, co oznacza wzrost o 104 proc. Wartość importu wyniosła 448,985 mln euro.

– Spadek eksportu i wzrost gwałtowny importu (kukurydza z Ukrainy) pogorszył saldo wymiany handlowej wyrażonej w tonach w I półroczu 2022 roku. Nadal jednak nasz eksport zbóż (3,98 mln ton) zdecydowanie przewyższa import (1,21 mln ton) – informuje e-WGT.

– Kukurydza stanowiła w I półroczu aż 1/2 naszego eksportu ziarna. Połowa eksportowanej kukurydzy trafiła do Niemiec a druga połowa do pozostałych krajów UE i Wielkiej Brytanii – czytamy w serwisie e-WGT.

Drugie miejsce pod względem eksportu zajęła pszenica (1,317 mln ton, – 35 proc. r/r), która trafiała głównie do Niemiec, Arabii Saudyjskiej, Maroka, RPA i Mozambiku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.