fbpx
Strona głównaCenyW ostatnim miesiącu mocno wzrosły notowania rzepaku. Cena pszenicy spadała

W ostatnim miesiącu mocno wzrosły notowania rzepaku. Cena pszenicy spadała

W porównaniu do cen z 7 grudnia 2021, 7 stycznia cena rzepaku na paryskiej giełdzie MATIF wzrosła aż o 18,9 proc., osiągając 828 EUR/t. Daje to wzrost o 131,75 EUR/t. Nieznacznie, ale jednak, spadła w tym czasie cena pszenicy.

Cena pszenicy spadła o 2,1 proc., czyli o 6 EUR/t, osiągając poziom 274,25 EUR/t. Spadłą również cena kukurydzy, chociaż bardzo nieznacznie, bo o 0,8 proc., co daje 0,8 EUR/t.

Nieco inaczej przedstawia się sprawa za oceanem; tam skala spadku ceny pszenicy była większa niż w Europie i wynosiła na Chicago Board of Trade 5,1 proc. Zyskiwała z kolei kukurydza, której wartość wzrosła w skali miesiąca o 3,5 proc. Rosła także cena soi, aż o 12,1 proc.

– Pszenica ma za sobą spadkowy tydzień. Dla amerykańskiego kontraktu na pszenicę SRW był to piąty z kolei tydzień zamknięty na minusie, a dla unijnej pszenicy szósty z rzędu tydzień ze stratami. W ciągu tygodnia oba kontrakty spadły na nowe – kilkumiesięczne minima, ale piątkowe odbicie ograniczyło skalę tygodniowej przeceny do ok. 1,5 proc. – informuje e-WGT.

– Uczestnicy rynku oczekują, że w publikowanym  w poniedziałek (10.01.2022) raporcie, USDA obniży prognozy światowej produkcji soi i kukurydzy, ale kolejny już raz podniesie globalne zbiory pszenicy czytamy na stronie e-WGT.

Mniejsza niż w Europie była skala wzrostu ceny rzepaku. Canola w Winnipeg kosztowała zaledwie o 3,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.