fbpx

W ogrodzie na wiosnę

Wiosna kalendarzowa już jest, za oknem również pogoda sprzyja, dlatego powoli nadchodzi czas na pierwsze prace w ogrodzie i na polu. Przypominamy, jak w kilku krokach się za to zabrać.

Wraz z cieplejszymi dniami zbliża się czas wiosennych porządków. W kalendarzu każdego ogrodnika, marzec to jeden z najbardziej „gorących” miesięcy. Czeka nas dużo pracy, ale jej efekty dostarczą nam wiele satysfakcji latem. Podpowiadamy, jak wykonać potrzebne zabiegi oraz przypominamy, które warzywa należy wysiewać jako pierwsze.
Wszyscy posiadacze tunelów wiedzą, że od dobrego przygotowania przed sezonem zależy jakość późniejszej uprawy. Ogród po zimie wymaga odświeżenia oraz przeprowadzenia kilku czynności pielęgnacyjnych. Z porządkami nie możemy zwlekać zbyt długo. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, marzec to idealny moment na rozpoczęcie wiosennych prac. Potrzebujemy zaledwie kilku dni, aby gruntowanie przygotować się do nadchodzącego sezonu.

Krok 1. Niezbędne porządki
Przed pierwszymi pracami porządkowymi pamiętajmy o przeglądzie dostępnych przyborów oraz narzędzi. Sprawdźmy ich sprawność, naostrzmy i dokładnie wyczyśćmy. W pierwszej kolejności należy zgrabić liście oraz inne nieczystości, które zgromadziły się zimą. Konstrukcję tunelową wystarczy jedynie odświeżyć i pozbyć się z niej zalegającego kurzu. Z kolei folię należy delikatnie przemyć wodą.

Krok 2. Przygotowanie podłoża
Najważniejszą czynnością jaką musimy wykonać na wiosnę jest dostosowanie gleby pod zasiewy. Gruntowne przygotowanie podłoża to czynność, którą de facto powinniśmy wykonać jeszcze jesienią. Zabieg ten zapobiega erozji, wspomaga mieszanie się warstw gleby z resztkami roślin oraz pozwala wyeliminować szkodliwe pasożyty i chwasty. Jeśli ten etap mamy już za sobą, w marcu wystarczy jedynie zastosować kultywator. Zabieg powinien zostać przeprowadzony na parę dni przed planowanym siewem. Pozwoli on wzruszyć podłoże i dokładnie je wyrównać. Po jego zastosowaniu gleba będzie lepiej przylegała do ziaren.

Krok 3. Sadzimy warzywa
Wzrastająca temperatura i pojawiające się promienie słońca to sygnał, że możemy rozpocząć sadzenie niektórych warzyw. Wczesnej uprawie sprzyjają osłony. Stanowią one ochronę przed jeszcze niestabilną w tym czasie pogodą. – Tunele neutralizują niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak: poranne przymrozki, silny wiatr, duże opady deszczu, których należy spodziewać się wczesną wiosną – wyjaśnia Boris Karapetyan z Krosagro.
Pod osłonami możemy uprawiać wiele gatunków warzyw w różnych okresach, tzw. przedplony i poplony. Pierwsze z nich to warzywa o niewielkich wymaganiach co do temperatury. Są to na przykład: rzodkiewka, sałata, cebula, a nawet szpinak. Plon główny tworzą natomiast rośliny ciepłolubne – pomidory i ogórki. Ostatnim etapem jest pielęgnacja, o którą musimy dbać przez resztę sezonu. Wietrzenie, podlewanie i nawożenie wykonujemy w zależności od panujących warunków oraz rodzaju upraw.
Jeśli za kilka miesięcy chcemy cieszyć się z dorodnych upraw, nie możemy zmarnować pierwszych tygodni wiosny. Początek marca powinniśmy wykorzystać na porządki i konieczne zabiegi pielęgnacyjne. Poświęcony czas z pewnością zaprocentuje efektywniejszą uprawą latem.

Renata Struzik, za: Krosagro

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.