W obronie jakości chleba

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie minister Sawicki odniósł się do informacji o wzroście cen pieczywa.

Nie ma wskazań do tego, aby ceny chleba rosły lawinowo” – podkreślił i zaapelował do piekarzy o spokój i racjonalność, zarówno w działaniach, jak i debacie publicznej. “To co się dzieje na rynku zbóż i chleba jest rezultatem działań spekulacyjnych i tendencyjnego wprowadzania konsumentów w błąd. Wiadomo, że rządy państw UE nie mają krajowych instrumentów regulacji tego rynku. Zgodnie z zasadami Wspólnej Polityki Rolnej interwencja na rynku zbóż może być prowadzona od 1 listopada w celu obrony ceny 101,3 euro. W tym roku taka sytuacja nam nie grozi” – zapewnił minister.
Odpowiadając goszczącym na targach, zagranicznym gościom zaznaczył, że 80% wzrost cen nie może być tłumaczony zużyciem zbóż na cele energetyczne ani sytuacją na rynkach azjatyckich. Wyraził również pogląd, że giełdy terminowe nie są zabezpieczeniem przez spekulacją na tym rynku, a wręcz przeciwnie sprzyjają im. “To powód, aby rozpocząć dużą debatę o rynku zbóż w UE” – podkreślił. Namawiał także piekarzy do zadbania o jakość i promocję pieczywa. “Nie możecie mówić, że chleb jest gorszej jakości, bo ziarno jest gorsze. Teraz chleb wypiekany jest z ubiegłorocznego ziarna i wystarczy go jeszcze do końca bieżącego roku. Ilość zboża jaka jest w Unii Europejskiej zapewni zapotrzebowanie na nie. Trzeba dbać i bronić jakości chleba, bo tylko tak można dobrze sprzedać i wypromować. Kultura wypieku i szacunek do chleba był w Polsce zawsze wysoki, dlatego jego cena może jedynie na tyle wzrosnąć, aby ten szacunek nie był za tani.” – powiedział szef resortu.
Wrp.pl na podst MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności