fbpx
Strona głównaPozostałeW marcu poznamy szczegóły reformy KRUS

W marcu poznamy szczegóły reformy KRUS

W marcu mają być znane szczegóły projektu dotyczącego reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, który powstaje w resorcie rolnictwa – poinformował dziś Agrobiznes.

Projekt już dziś budzi wielkie emocje wśród rolników. Za nim zmiany będą wprowadzone w życie, zostaną skonsultowane z organizacjami branżowymi i związakami zawodowymi rolników. Wiadomo jednak, że reforma będzie dotyczyła głównie zróżnicowania składek płaconych przez rolników, prawdopodobnie od ilości posiadanej ziemi, a co za tym idzie należnych świadczeń.

Dziś składka na ubezpiecznie społeczne rolników wynosi ok. 250 zł na kwartał, a najniższa emerytura ok. 600 zł. Składka jest równa dla wszystkich, nie zależnie od dochodów i hektarów. Pięniądze płacone przez rolników nie wystarczają do obłsugi wszystkich świadczeń społecznych. Daltego też budżet państwa dopłaca rocznie 15 mld złotych do składki zdrowotnej.

Jak zapowiadli politycy PO w późniejszym etapie wprowadzania reformy, wysokości składki płaconej na KRUS, ma być zależna od osiąganych dochodów przez rolników. To wymusi na nich prowadzenie pełnej księgowości.

opr. MS
Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.