W Kutnie rusza największa rzeźnia w kraju

W dniu 19 kwietnia 2010 r. planowane jest uruchomienie największej w Polsce, a zarazem w całejEuropie Środkowo-Wschodniej, ubojni trzody chlewnej – zakładu firmy Pini Polonia w Kutnie.Właścicielem spółki jest znana włoska firma mięsna – Bresaole Pini, która ma już swój oddział naWęgrzech. Budowa rzeźni w Polsce kosztowała ok. 120 mln zł, a jej zdolności ubojowe wynoszą 80tys. szt. trzody chlewnej tygodniowo. Oficjalne otwarcie ubojni odbyło się w dniu 26 marca br.

Początkowo zakład ma pracować na jedną zmianę i przerabiać 6 tys. szt. żywca na dobę przy zatrudnieniu 600 osób. Docelowo, w ciągu 2-3 miesięcy, zatrudnienie w dwuzmianowej produkcji rzeźni ma znaleźć 1200 osób. Pini Polonia ma sprzedawać mięso zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny – m.in. do Azji. Władze spółki szacują, że kutnowski zakład będzie generował sprzedaż o wartości ok. 350-400 mln euro rocznie.

W nowoczesnym zakładzie będzie prowadzony tylko ubój i rozbiór trzody oraz pakowanie
wieprzowiny. Trzoda będzie klasyfikowana bardzo dokładnym systemem autofon. Przedstawiciele branży mięsnej spodziewają się, że pojawienie się tak dużej firmy na rynku wprowadzi spore zamieszanie wpływając m.in. na podaż żywca wieprzowego i poziom cen w kraju.

Źródło: FAMMU/FAPA