W każdym powiecie punkt uboju zwierząt z konieczności

Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego domaga się od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowanych działań prawnych i organizacyjnych, stwarzających warunki do utworzenia w każdym powiecie punktów uboju zwierząt z konieczności.

– Działalność tę mogłyby prowadzić istniejące już ubojnie. Wiemy jednak, że osiem powiatów naszego województwa nie posiada ubojni. Dlatego tam muszą powstać specjalne punkty uboju z konieczności. Zwierzętom poddawanym ubojowi musimy minimalizować ból i cierpienie, nasilające się zwłaszcza w czasie załadunku i transportu do miejsca uboju. Dlatego ubój kontuzjowanego zwierzęcia powinien odbywać się na miejscu wypadku. – mówi Lech Kuropatwiński, przewodniczący obrad Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ubojnia powinna dysponować specjalnym samochodem (chłodzonym), wyposażonym w sprzęt umożliwiający ubój zwierząt na miejscu i przewożącym ubite zwierzęta do zakładu przetwórczego.

– Wnioskujemy jednocześnie o dofinansowanie przez budżet państwa i samorządy, kosztów zakupu i eksploatacji niezbędnych środków transportu zwierząt ubijanych z konieczności – dodaje Kuropatwiński.

Źródło: KPIR