W jesiennych barwach, ale letnich cenach

Dostawy warzyw i owoców znacznie przekraczają popyt. Ciepła wrześniowa pogoda sprzyja gwałtownemu wybarwianiu owoców, stąd w ofertach handlowych duża podaż odmian typowo jesiennych. Zdaniem niektórych sadowników możemy zebrać w tym roku znacznie więcej jabłek niż prognozował GUS.

W porównaniu z cenami sprzed miesiąca zdecydowanie staniały kalafiory. Średnio sztuka sprzedawana jest po 2,50 zł. Miesiąc temu kalafiory były droższe o 1/3.
Tańsza jest cebula, średnia cena kilograma to 80 groszy, o 5 groszy mniej niż w 2008 roku. Tańsze są też ogórki gruntowe, pory i selery.
Droższe w tym roku są cukinie, pomidory i papryka. Jednakże różnice są niewielkie.Pomidory gruntowe nadające się na przetwory sprzedawane są na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie od 1,50 do 1,85 zł/kg. Pomidory spod osłon są o 50 groszy droższe. W części kraju rozpoczęły się już wykopki ziemniaków. Kilogram w Broniszach sprzedawany jest w cenie od 35 do 50 groszy za kilogram (worki po 10 kg). Bardzo dużo jest papryki sprzedawanej w miksie kolorów – cena papryki kolorowej to około 3,00 zł/kg, zielona jest tańsza średnio o 80 groszy. (2,20 zł/kg).
Z każdym dniem rośnie oferta odmianowa jabłek. Nadal w sprzedaży są jabłka wczesne jak Paula Red, ale także odmiany późniejsze jak Lobo. Najdroższa jest teraz odmiana Celesta w cenie od 1,25 do 2,00 zł za kilogram. Cena uzależniona jest od klasy jakości. Odmiany Antonówka i Lobo można dostać już w cenie 1,00 zł/kg, chociaż klasa ekstra sprzedawana po 1,50 zł. O nadchodzącej jesieni świadczą duże dostawy orzechów laskowych i włoskich. Średnia cena kilograma orzechów laskowych to 7,00 zł (o 2 złote mniej niż przed rokiem). Włoskie w zależności od wielkości kosztują od 4,00 do 8,00 zł za kilogram.
Bardzo tanie są śliwki, których w ofercie jest bardzo dużo, cena hurtowa zaczyna się już od 75 groszy do 2,00 zł za kilogram wielkoowocowych mieszańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności