fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuW dużej części kraju tegoroczne żniwa nie będą udane. Susza w zbożach...

W dużej części kraju tegoroczne żniwa nie będą udane. Susza w zbożach ozimych, jeszcze większa w jarych

W wielu regionach kraju rozpoczęły się już tzw. małe żniwa. Już w zeszłym tygodniu “pod kosę” poszły uprawy jęczmienia ozimego m.in. w woj. lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim. Niestety, wczesne żniwa zazwyczaj nie zwiastują nic dobrego, a obszary, w których je rozpoczęto, pokrywają się mapami zagrożenia suszą opracowanymi przez puławski IUNG.

Z obszarów, na których rozpoczęły się żniwa płyną raporty o plonowaniu na poziomie 4,5-6 ton z hektara, a nie brakuje głosów o plonach na poziomie zaledwie 4 ton z hektara. Głównym czynnikiem, który wpłynął na taki obraz plonów była wiosenna susza; w przypadku upraw ozimych dotknęła ona wg szacunków IUNG 16,95 proc. powierzchni upraw w kraju. Najgorzej sytuacja przedstawia się w woj. lubuskim, gdzie udział powierzchni zagrożonej suszą wynosi aż 40,68 proc. Niewiele lepiej jest w wielkopolskim – 38,85 proc.. Nieciekawie sytuacja wygląda w kujawsko-pomorskim – 31,02 proc., zachodniopomorskim – 29,48 proc., łódzkim – 24,74 proc. czy pomorskim – 23,63 proc.

Zasięgi suszy w uprawach ozimych, IUNG
Zasięgi suszy w uprawach ozimych, IUNG

I chociaż w pozostałych województwach skala zasięgu suszy jest nieco mniejsza, to nie brakuje obszarów, gdzie sytuacja jest bardzo nieciekawa; wystarczy spojrzeć na północny-wschód woj. lubelskiego.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku zbóż jarych; w woj. lubuskim aż 61,57 proc. tego typu upraw zostało dotkniętych suszą. W woj. wielkopolskim jest to prawie 60 proc., w zachoniopomorskim ponad 50, a w kujawsko-pomorskim prawie 50.

Zasięg suszy w zbożach jarych, IUNG
Zasięg suszy w zbożach jarych, IUNG

–  Analizując Monitoring Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu zauważamy znaczące różnice, które nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą. Sytuacja ta powoduję ogromną frustrację zważywszy na fakt, iż według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50 proc., a w uprawach jarych są jeszcze większe – mówi Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, apelując jednocześnie o ogłoszenie klęski suszy na terenie województwa lubuskiego.

A jak wygląda sytuacja w Waszych regionach i jakie przewidujecie plony, drodzy czytelnicy?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.