fbpx

W Copa-Cogeca o wsparciu dla producentów mleka

Już w tym roku zniesione zostaną kwoty mleczne. Jest to duże wyzwanie dla producentów, szczególnie tych mniejszych – będą oni potrzebowali sporego wsparcia i odpowiednich narzędzi, aby utrzymać się na rynku.

Po zniesieniu kwot mlecznych producenci będą potrzebowali wsparcia. Przede wszystkim, w postaci narzędzi, które im umożliwią zarządzanie przy coraz większych wahaniach na rynkach oraz uzyskanie wyższych zysków z produkcji. Dodatkowo, w obliczu sporej konkurencji i coraz większych wymagań rynku, będą oni musieli dostosować swoje gospodarstwa, co może się wiązać ze sporymi kosztami.

W związku z powyższym, podczas seminarium „Unijny sektor mleka – przyszłe wyzwania", europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca rozpoczęła debatę z posłami Parlamentu Europejskiego nt. potrzeb producentów mleka po zniesieniu kwotowania. Seminarium poprowadził poseł do PE Jim Nicholson (z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – EKR).

Mansel Raymond, przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca podkreślił, że unijny rynek mleka jest mocno powiązany ze światowym rynkiem. Stwierdził, że trzeba zachęcać do tworzenia rynków terminowych, aby w części zniwelować wahania na rynku oraz pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed ryzykiem. Należy również pomyśleć o odpowiednich ubezpieczeniach, które ochronią rolników przed ryzykiem. Raymond stwierdził, że Komisja Europejska musi dostosować interwencję publiczną, aby zapobiec załamaniu rynku mleka. Według niego, należy zaktualizować cenę interwencyjną mleka, aby uwzględnić rosnące koszty produkcji i realia rynkowe w obliczu znaczącej nierównowagi rynkowej.

Wiceprzewodniczący grupy roboczej, P. Roquefeuil podkreślił, że istotne będzie podwyższenie dochodów producentów. Podkreślił on również, że pakiet mleczny UE powinien być wdrożony w  całej Wspólnocie. We wszystkich unijnych krajach wdrożono lub w najbliższym czasie będą wdrożone minimalne wymagania dotyczące organizacji producentów zgodnie z tym pakietem. Niemal w połowie z nich wprowadzono obowiązkowe umowy, co, jak podkreślił Roquefeuil, jest niezwykle istotne dla producentów mleka. Ponadto łańcuch dostaw mleka musi funkcjonować w sposób sprawiedliwy i zrównoważony.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.