VitalFields poprowadzi księgę pola

Każdy rolnik, który ubiega się o dopłaty unijne, powinien prowadzić księgę pola. Niestety, oznacza to skrupulatną dokumentację wszystkich wykonywanych zabiegów, co jest dosyć uciążliwe. Spełnienie skomplikowanych wymogów formalnych może jednak okazać się o wiele prostsze, jeśli skorzystamy ze specjalnie przygotowanych do tego narzędzi. Jednym z nich jest VitalFields.

Program pomaga w prosty i dokładny sposób zarządzać gospodarstwem rolnym. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie precyzyjnie zlokalizować i oznaczyć własne pola na mapach, prowadzić ewidencję upraw, wykonanych zabiegów, użytych nawozów i środków ochrony roślin, a także kontrolować stan magazynowy, który aktualizowany jest automatycznie po każdym przeprowadzonym zabiegu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom prawnym, system VitalFields generuje zindywidualizowane księgi pola dla każdej wybranej działki.

Narzędzie dostępne jest z poziomu dowolnej przeglądarki i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Producent zadbał także o użytkowników mobilnych -aplikacja dostępna jest na najpopularniejsze platformy, takie jak Android czy iOS. Wszystkie dane zbierane są na serwerze zewnętrznym, czyli w tzw. chmurze, co oznacza, że mamy do nich dostęp niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Nie wymagane jest przy tym połączenie sieciowe, jeśli więc nie będziemy mieć dostępu do internetu podczas uzupełniania danych na smartfonie, np. przebywając w kabinie ciągnika, wszystkie dane zsynchronizują się automatycznie, kiedy już znajdziemy się w zasięgu. W ten sposób nasza księga pola może być uzupełniana na bieżąco już w chwili wykonywania poszczególnych zabiegów. Dodatkowo, z narzędzia może jednocześnie korzystać wielu użytkowników, co gwarantuje, że wszystkie informacje niezbędne do realizacji zadań są zawsze dostępne dla zarządcy gospodarstwa, kierowcy ciągnika czy wybranych pracowników.

VitalFields to jednak więcej niż tylko księga pola. Dzięki odrębnym arkuszom na dotacje czy koszta, jakie ponosimy w związku ze swoją działalnością, narzędzie pozwala trzymać rękę na pulsie także w sprawach finansowych. System na bieżąco dostarcza też spersonalizowanych informacji o warunkach atmosferycznych (temperaturze, opadach, wilgotności względnej czy prędkości i kierunku wiatru) dla każdego z naszych pól. Jednocześnie istnieje możliwość sprawdzania prognoz długoterminowych, co znacznie ułatwia planowanie poszczególnych prac polowych.  
Dla gospodarstw do 40 hektarów VitalFields jest całkowicie bezpłatny. Gospodarstwa większe płacą stałą stawkę, wynoszącą 5 zł na rok za każdy hektar. Oczywiście istnieje także możliwość bezpłatnego przetestowania systemu oraz wypróbowania VitalFields na przygotowanym gospodarstwie demonstracyjnym.
Więcej informacji na temat narzędzia VitalFields znajduje się na stronie internetowej https://www.vitalfields.com/pl/

Renata Struzik, za: AdAgri