VitalFields – nowoczesna księgi pola

Prowadzenie księgi pola to obowiązek każdego rolnika ubiegającego się o dopłaty unijne. Wiąże się ono jednak ze skrupulatną dokumentacją wszystkich wykonywanych zabiegów. To zadanie uciążliwe, ale niezbędne, by z sukcesem przebrnąć przez biurokratyczną machinę.

Spełnienie skomplikowanych wymogów formalnych może jednak okazać się o wiele prostsze, jeśli skorzystamy ze specjalnie przygotowanych narzędzi, takich jak właśnie VitalFields. VitalFields to narzędzie stworzone dla wszystkich rolników, którzy korzystają z dopłat obszarowych. Pomaga w prosty i dokładny sposób zarządzać gospodarstwem rolnym. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie precyzyjnie zlokalizować i oznaczyć własne pola na mapach, prowadzić ewidencję upraw, wykonanych zabiegów, użytych nawozów i środków ochrony roślin, a także kontrolować stan magazynowy, który aktualizowany jest automatycznie po każdym przeprowadzonym zabiegu. Wychodząc naprzeciw wymaganiom prawnym system VitalFields generuje zindywidualizowane księgi pola dla każdej wybranej działki.

Dostęp na wyciągnięcie ręki
Narzędzie dostępne jest z poziomu dowolnej przeglądarki i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Oczywiście producent zadbał także o użytkowników mobilnych i aplikacja VitalFields dostępna jest na najpopularniejsze platformy, takie jak Android czy iOS. Wszystkie dane zbierane są na serwerze zewnętrznym, czyli w tzw. chmurze, co oznacza, że mamy do nich dostęp niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Nie wymagane jest przy tym połączenie sieciowe, jeśli więc nie będziemy mieć dostępu do Internetu podczas uzupełniania danych na smartfonie, np. przebywając w kabinie ciągnika, wszystkie dane zsynchronizują się automatycznie, kiedy już znajdziemy się w zasięgu. W ten łatwy i przyjemny sposób nasza księga pola może być uzupełniana na bieżąco już w chwili wykonywania poszczególnych zabiegów. Dodatkowo z narzędzia może jednocześnie korzystać wielu użytkowników, co gwarantuje, że wszystkie informacje niezbędne do realizacji zadań są zawsze dostępne dla zarządcy gospodarstwa, kierowcy ciągnika czy wybranych pracowników.

Przyjazne finanse i spersonalizowana prognoza pogody
VitalFields to jednak więcej niż tylko księga pola. Dzięki odrębnym arkuszom na dotacje czy koszta, jakie ponosimy w związku ze swoją działalnością, narzędzie pozwala trzymać rękę na pulsie także w sprawach finansowych. System na bieżąco dostarcza również spersonalizowanych informacji o warunkach atmosferycznych (temperaturze, opadach, wilgotności względnej czy prędkości i kierunku wiatru) dla każdego z naszych pól. Jednocześnie istnieje możliwość sprawdzania prognoz długoterminowych, co znacznie ułatwia planowanie poszczególnych prac polowych.  

Światowa marka – jasne zasady
Narzędzie zostało stworzone przez programistów z Estonii, ale zdobywa uznanie na całym świecie, w szczególności zaś w Europie, gdzie liczba użytkowników stale rośnie. Wpływ ma na to ma nie tylko połącznie prostoty i funkcjonalności, ale także klarowny system opłat. Dla gospodarstw do 40 hektarów VitalFields jest całkowicie bezpłatny. Gospodarstwa większe płacą stałą stawkę, wynoszącą zaledwie 5 zł na rok za każdy hektar. Oczywiście istnieje także możliwość bezpłatnego przetestowania systemu oraz wypróbowania VitalFields na przygotowanym gospodarstwie demonstracyjnym.

Inf. Własna/Marcin Nieradka